021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | دنیای چاپ


چالش انطباق رنگ در چاپ

11 آبان

چالش انطباق رنگ در چاپ


رنگ مبحث شگفت‌انگیز و البته فریبنده‌ای است. طراحان و چاپخانه‌ها تلاش می‌کنند که قدرت رنگ را به‌نحوی تحت کنترل خود درآورند، اما عوامل بسیاری بر رنگ صفحات چاپی تاثیر می‌گذارند. نمایشگرهای رایانه از ترکیب رنگ افزودنی برای نمایش تصاویر روی صفحه استفاده می‌کنند. آنها نور قرمز، سبز و آبی را با هم ترکیب می‌کنند تا رنگ‌های جدیدی ایجاد کنند. اگر هر سه این رنگ‌ها در نهایت شدت خود با هم ترکیب شوند، چشم‌‌تان رنگ تولیدشده را به‌صورت سفید ادراک می‌کند. اگر همه‌ی نورها خاموش شوند، چشم‌ مشکی می‌بیند. نمایشگرتان با ترکیب این سه رنگ قادرست اکثریت وسیعی از رنگ‌هایی را که چشم انسان قادر به ادراک آنهاست تولید کند. نمایشگرها همه به یک شکل تنظیم و ساخته نشده‌اند، به همین خاطر هم تصویری که شما در نمایشگر خود می‌بینید، دقیقا همان تصویر نیست که ما یا دیگران روی نمایشگر خود می‌بیند. اما نهایتا چگونه می‌توان چالش انطباق رنگ نمایشگر با محصول چاپی را حل کرد؟


در فرایند چاپ افست و دیجیتال، رنگ‌ها با ترکیب چهار رنگ آبي، قرمز، زرد و مشکي (که به CMYK معروف است) تولید می‌شوند. این فرایند به عنوان ترکیب رنگ کاهشی شناخته می‌شود چراکه جوهر نور را فیلتر می‌کند و به‌غیر از آن رنگی که برای بازتاب طراحی شده است، باقی رنگ‌ها را جذب خود می‌کند. یک ورق چاپ‌نشده رنگ خود را بازتاب می‌دهد، یعنی کاغذ سفید همان سفید را انعکاس می‌دهد. به‌همین خاطر انتخاب کاغذ در ظاهر نهایی ورق چاپی تاثیر بسیاری دارد. هر کمپانی کاغذی تولیدات کاغذی با درجه‌های رنگ سفید مختلف و رنگ‌های دیگری دارد.
لب کلام اینکه شما نمی‌توانید با جوهر چاپی طیف رنگ‌های یکسانی را منابع نوری نمایشگرها ایجاد کنید و به همین دلیل هم هیچ‌وقت به تطبیق رنگ کاملی میان این دو سیستم نمی‌توان دست پیدا کرد. حتی میان تجهیزات و ماشین‌آلاتی که از رنگ‌های یکسانی استفاده می‌کنند، تفاوت‌هایی در رنگ چاپی خود دارند. چاپگرهای جوهرافشان، ماشین‌آلات چاپ دیجیتال و ماشین‌آلات چاپ افست همه از رنگ CMYK استفاده می‌کنند، اما تکنیک‌های تولیدی منحصربفرد هر کدام نتایج چاپی بسیار متفاوتی را رقم می‌زنند. چاپگرهای جوهرافشان از جوهر مایعی استفاده می‌کنند که روی سطح صفحه اسپری می‌شود، ولی چاپ دیجیتال گرد جوهر را روی صفحه می‌کشد و آن را با حرارت به صفحه می‌چسباند. ماشین چاپ افست لایه‌هایی از جوهر را با استفاده از کلیشه‌ها روی کاغذ می‌فشارد. بالاخره اینکه حتی میان مدل‌ها و قطعات تجهیزات یک نوع یکسان از این تکنیک‌های چاپی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. تصور کنید که به فروشگاه لوازم صوتی و تصویری رفته‌اید. آنجا حتی اگر همه‌ی تلویزیون‌ها یک تصویر یکسان با مقادیر رنگی یکسانی را نمایش دهند، در میان انواع مدل‌های تلویزیون‌ها می‌توانید تفاوت‌های رنگی را متوجه شوید. همین امر در مورد چاپگرها و ماشین‌آلات چاپی هم مصداق دارد. اینجا تنها توصیه‌ای که می‌توان بیان کرد این است که حتما وقتی سفارش رنگی دیجیتالی را به چاپخانه‌ای می‌دهید، از آنها یک نمونه‌ی چاپی بخواهید تا از چگونگی چاپ تصویر روی کاغذ انتخابی‌تان اطلاع کسب کنید.


روشن است که همه‌ی این مسائل موجب می‌شود که دستیابی به انطباق و همانندی در خروجی رنگی فوق‌العاده مشکل است، به همین خاطر اغلب طرح‌ها مانند لوگوها عمدتا بر سیستم رنگی کاملا متفاوت Pantone Matching System یا PMS متکی هستند. ایده‌ی بنیادی پشت سیستم رنگی پانتون این است که وقتی طرحی به مرحله‌ی تولید چاپی می‌رسد، طراحان بتوانند انطباق رنگی (Color Match) را در رنگ‌های مشخص ایجاد نمایند. رنگ‌های پانتون بر اساس عدد توصیف می‌شوند، مثلا PMS 5312 و پرداخت تکمیلی روکش سلفونی با حرف C و بدون روکش با U نشان داده می‌شود. با ارجاع به کتابچه‌های مرجع اِشل رنگی PMS، متصدیان ماشین‌آلات چاپ دیجیتال می‌توانند مشابهت نزدیکی به رنگ PMS مشخص‌تان دست پیدا کنند. هرچند که به‌منظور دستیابی به همانندی و انطباق حقیقی در چاپ افست طرح‌های یک، دو یا سه رنگی همچنین می‌توان از جوهر دقیقا مشابه همان رنگ‌ها نیز بهره برد. البته توجه داشته باشید که همین جوهر رنگ یکسان روی کاغذهای زبر، بافت‌دار و با رنگ متفاوت احتمالا جور دیگری جلوه خواهند یافت. بنابراین بهترست رنگ و کاغذ چاپی خود را از یک برند معتبر تهیه کنیم. سیستم رنگی پانتون قادرست رنگ‌های خاص بسیاری چون رنگ‌های متالیک و فلورسنتی را تولید کند.
 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

فرایندهای چاپی-1
23 آبان 1395

فرایندهای چاپی-1

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی
19 مهر 1395

آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی

تحریریه همچاپ
رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت
19 آبان 1395

رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت

تحریریه همچاپ
چالش انطباق رنگ در چاپ
11 آبان 1395

چالش انطباق رنگ در چاپ

تحریریه همچاپ
نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ
11 آبان 1395

نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ

تحریریه همچاپ
در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی
11 آبان 1395

در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir