021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | عمومی


راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد

20 آبان

راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد

اگر مایلید از رنگ خاکستری در طراحی گرافیکی محصولات چاپی (متن خاکستری، پس‌زمینه‌ی خاکستری و گرادیان خاکستری) استفاده کنید، بهترست بجای یکی از 11 سایه‌ی خاکستری سرد یا 11 سایه‌ی خاکستری گرم الگوی رنگی (Color Swatches)، از درصدی از رنگ مشکی استفاده کنید. چرا؟ چون سایه‌های خاکستری سرد یا سایه‌های خاکستری گرم حاوی مقدار اندکی از رنگ مشکی هستند یا اصلا مشکی ندارند. وقتی خاکستری توسط آبی، قرمز و زرد رنگ CMYK ساخته شود، رنگ خاکستری آن به پیکسل‌هایی وابسته می‌شود که با فرود این سه پلیت ((Plate جوهر در نقطه‌ی دقیقا مشخصی پدید می‌آید. اگر پیکسل‌ها حتی به‌اندازه‌ی خیلی اندکی جابجا شوند، رنگ خاکستری‌ آن با خاکستری دیگر نقاط یک‌دست و همسان درنخواهد آمد. در این صورت، رنگ خاکستری‌تان ممکن است در بعضی قسمت‌ها اندکی آبی‌تر و در قسمت‌های دیگر صورتی‌تر یا زردتر جلوه کند. خاکستری که از درصد رنگ مشکی بدست می‌آید، یک‌دستی و همسانی بیشتری دارد چون همه‌ی رنگ‌ها از پلیت مشکی شکل می‌گیرند. می‌خواهید بدانید چطور به این یک‌دستی دست پیدا کنید؟ با ما همراه شوید!
اگر واقعا می‌خواهید از سایه‌های خاکستری سرد یا سایه‌های خاکستری گرم استفاده کنید، نگران نشوید! این کار فقط کمی وقت و آزمایش می‌طلبد. به کادر انواع سایه‌های خاکستری توجه کنید و ببینید آیا تفاوت‌ها را متوجه می‌شوید؟ شاید بتوانید، شاید هم نه، ولی درصد جوهر اطلاعات سودمندی در اختیارتان قرار می‌دهد. گرچه که همه‌ی آنها از هر سه جوهر (آبی، قرمز و زرد) از چهار جوهر CMYK استفاده می‌کنند، ولی نسخه‌های «بهتر» هماهنگی و تطابق بیشتری دارند، چراکه پایه‌ی رنگی آن از جوهر سیاه است.

چگونه می‌توان به ترکیب بهتری دست پیدا کرد؟ یک فایل CMYK در Photoshop باز کنید. رنگ پیش‌زمینه را با ترکیب CMYK از خاکستری سرد یا گرم، مطابق خواست خود تعیین کنید. به‌عنوا مثال؛ خاکستری سرد 6 حاوی 35 درصد آبی، 28 درصد قرمز، 28 درصد زرد و 0 درصد مشکی است. با استفاده از Marquee فضای موردنظر خود را مشخص کنید و آن را با رنگ پیش‌زمینه‌ی خود پر کنید. مدل رنگ فایل خود را به مقیاس خاکستری تغییر دهید و از ابزار قطره‌چکان برای رنگ کردن آن استفاده کنید. برای شروع از این درصد مشکی برای ترکیب جدید خود استفاده کنید؛ برای خاکستری سرد 6، این مقدار 41 درصد است. کادر سایه‌های رنگ خاکستری را حذف کنید.
حالا دوباره فایل خود را به CMYK تبدیل کنید. رنگ پیش‌زمینه‌ی اولی را که ساختید، بازسازی کنید. با Marquee تمام فضای جدید را پر کنید. حالا دوباره روی کادر پیش‌زمینه کلیک کنید. ترکیب‌های مختلف حوزه‌ی CMYK را مطابق با درصد مبنای نمونه‌ی مشکی خود امتحان کنید. با اعمال تغییرات جزئی در آن می‌توانید ساخت جدیدتان را نسبت به رنگ اصلی در فضای کوچک روی پنجره‌ای ببینید که روی آن جدید (New) و کنونی (Current) درج شده است. ساخت جدید را به مشکی و یک یا دو رنگ دیگر محدود سازید. به‌محض اینکه اندکی از دیگر رنگ‌ها به آن اضافه کردید، احتمالا مجبور خواهید شد تا درصد مشکی‌تان را اندکی تنظیم کنید. حالا دیگر موفق شده‌اید! خاکستری گرم یا سردی دارید که یک‌دست چاپ می‌شود!

 

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

طراحی پوستر لارج فرمت
10 مهر 1395

طراحی پوستر لارج فرمت

تحریریه همچاپ
طراحی جدول برنامه درسی با نشانک
14 آذر 1395

طراحی جدول برنامه درسی با نشانک

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


دانلود مجموعه آیکون ها
2 آبان 1395

دانلود مجموعه آیکون ها

تحریریه همچاپ
شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک
20 آبان 1395

شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک

تحریریه همچاپ
طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک
19 دی 1395

طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک

تحریریه همچاپ
سایزهای استاندارد چاپ پوستر
2 اردیبهشت 1396

سایزهای استاندارد چاپ پوستر

تحریریه همچاپ
سه مرحله‌ در طراحی استیکر
6 آبان 1395

سه مرحله‌ در طراحی استیکر

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir