021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | GMIP


آموزش برش GIMP  حذف پس زمینه مو

4 آذر 1395

آموزش برش GIMP حذف پس زمینه مو

حذف پس زمینه مو در مونتاژ تصویر کار خلاقانه ای است و هرکسی دوست دارد که تصاویر افراد زیبا به نظر برسد همانطوری که موی افراد را کوتاه می کنید متوجه خواهد شد که چگونه این مشکل را با کمک آموزش GIMP حل کنید. به دو روش متفاوت می توانید نتیجه یکسانی را بدست آورید، مدل مو بعد از مونتاژ زیبا به نظر خواهد رسید و این کار در کمتر از 20 دقیقه طول خواهد کشید.

برش GIMP با کمک لایه ماسک

مرحله 1
تصویر (ماریا موری، flickr.com) را در نرم افزار GIMP باز کنید (Ctrl+O). بعد از آن به منوی Layer-> Duplicate Layer بروید. لایه کپی شده را با راست کلیک موس به لایه اضافه کرده و برروی Add Layer Mask کلیک کنید تا لایه ماسک را اضافه کنید. گزینه Grayscale of the layer را تیک زده و آنرا با کلیک برروی Add تایید کنید.


 
مرحله 2
زمانی که برروی لایه ماسک کلیک می کنید، کلید Alt را پایین نگه دارید، که در این صورت مرئی می شود. باید مقدار کنتراست ماسک را افزایش دهید طوری که مو تیره تر شده و پس زمینه تا حدممکن روشن شود. فقط کنتراست را افزایش دهید تا این جا هیچ یک از جزئیات مو از بین نرفته اند. برای این قسمت تصویر اصلی مهم است. برای افزایش کنتراست، لایه ماسک را فعال کرده و بنابراین به منوی Colours-> Curves رفته و چیزی را اضافه کنید که به منحنی S شبیه باشد. همانطوری که قبلا نیز گفتیم، باید متناسب با تصویر، این تنظیمات را درست کنید. بنابراین در جلوی پس زمینه موی سیاهی وجود خواهد داشت که روشن بوده و در جلوی پس زمینه سیاه، موی بلوندی خواهد بود. در دومین حالت، باید رنگ های ماسک را قبل از اینکه برروی لایه ماسک کاری انجام دهید، معکوس کنید (Colours->Invert)


 
مرحله 3
حالا خطوط بیرونی قسمت هایی که تمایل دارید آنها را با ابزار قلمو ادامه دهید را دنبال کنید (P). به خطوط بیرونی سیاه رنگ بروید (#000000)
 مرحله 4
با انتخاب ابزار (F) خطوط بیرونی مرحله 3 را با رنگ سیاه دنبال کنید. سیاه را به عنوان رنگ پیش زمینه انتخاب کنید (#000000). با رنگ FG (Ctrl+)آنرا پرکرده و بخش انتخابی را با سیاه رنگ آمیزی کنید.

 

مرحله 5
هرچیزی که بعدها در تصویر قابل مشاهده خواهد بود برنگ سیاه رنگ آمیزی خواهد شد. طوری که هرچیزی که دوست دارید ناپدید می شود، مطمئن شوید که کاملا سفیدرنگ هستند. در بیشتر موارد در این نمونه تصویر و کاری که باید انجام دهیم مشخص سازی قسمت ها با قلموی قرمز رنگ است (P ، مثل 2، میزان سختی 050 اینچ). در صورتی که تمایل دارید قسمت هایی از مو را خاکستری کنید باید با دقت کار کنید. بهترین راه حل به حداقل رسانی 50% آن قسمتی که می خواهید آنرا با قلمو کارکنید و کاهش اندازه قلموها طوری که بتوانید به دقت کار کنید خواهد بود.

 

مرحله 6
حالا با پایین نگه داشتن کلید Alt یکبار دیگر برروی لایه ماسک کلیک کرده و به تصویر واقعی برگردید. با کلیک برروی نماد چشم، تصویری نامرئی می سازید. تصویر ذیل باید بدین گونه ظاهر شود.


 
مرحله 7
جالبه! آیا کاری را اشتباه انجام داده اید؟ نه، باید رنگ های لایه ماسک را تغییر دهید. بر روی لایه ماسک کلیک کرده و به منوی  Colours-> Invertبروید. حالا رنگ هایی که قبلا سیاه بودند، سفید شده و برعکس.


 
مرحله 8
تصویر شما حالا کاملا پرداخت شده است. فقط قسمت هایی از صورت را باید با ابزار قلمو (P) کار کنید. هرچیزی که حذف کرده اید باید با قلمو و رنگ سیاه پیش زمینه باید کار شود. هرچیزی که به طور تصادفی آنرا حذف کرده اید و حالا می خواهید مرئی شود باید با قلموی سفید برروی آن کار کنید. در صورتی که آنرا قبلا با دقت انجام داده اید می توانید آنرا با ابزار انتخاب آزاد (F) خلق کرده و آنرا یا با سیاه یا با سفید پر کنید.

مرحله 9
تصویر پرداخت شده را به طرح اضافه نمایید. به طور مثال، آنرا در جلوی دیوار چوبی قرار دهید (دان مک کی،Flicker.com).


 
به اتمام رسید!
با حالت Overlay نرم افزار GIMP تصویر را برش دادید.

 

مرحله 1
دومین روش که با هدف حالت لایه Overlay  بوده و نیز بهترین عملکردها با بهترین تصاویری که باهم اختلاف رنگ دارند خواهد بود. تصویری را انتخاب کرده ایم که مغایرت رنگ آن بیشتر بوده و لایه پس زمینه آن نیز کپی برداری شده است. (Menu item layer-> Duplicate Layer). در صورتی که تمایل دارید می توانید اختلاف رنگ تصویر خود را از طریق منحنی S در منحنی های درجه بندی افزایش دهید.


 
مرحله 2
حالا با ابزار انتخاب آزاد (F) برروی نیم تنه شخص کار کنید. در این فرایند، موی شخص با دقت منفک می شود. باید قسمت دارای مو را بدون برش مو مشخص کنید.

مرحله 3
با ترکیب کلیدهای Ctrl+ C می توانید این قسمت را به حافظه کامپیوتر کپی کنید. بعد از آن، آنرا به فایل خود را با پس زمینه مورد دلخواه خود اضافه کنید (لئوناردو اگویار، Flickr.com) و دوباره از طریق Ctrl+ Vانرا پیست کنید. برای کوچک سازی لایه درج شده که تا حالا در جلوی پس زمینه شناور است، از طریق Floating Selection عمل کنید. بخش انتخابی را با کلیک برروی دکمه Creat a new layer فعال کنید (روش دیگر: Layer-> Anchor Layer (Ctrl+H)). بعد از آن لایه را نسبت به اندازه درست آن با ابزار Scale تنظیم کرده (Shift+T) و آنرا با ابزار مرتب سازی (Q) به محل درست خود منتقل کنید.


 
مرحله 4
حالا لایه افزوده را کپی کنید. کپی (لایه فوقانی) را نامرئی کنید. در لایه اصلی با ابزار انتخابی آزاد (F) بخشی را ایجاد کرده و فقط موهای بیرونی و قسمت مدور سر را انتخاب کنید. این بخش انتخابی را می تواند از طریق  Selection-> Invert (Ctrl+I) تغییر دهید. قسمت انتخابی را با کلیک برروی کلید delete صفحه کلید حذف کنید طوری که تصویر ذیل بوجود بیاید:


 
مرحله 5
حالا مرحله جادویی شروع می شود. حالت لایه میانی را در چند لایه تغییر دهید. بعد از آن با رفتن برروی منوی Colours-> Values لایه میانی را فعال کنید. می توانید با انتخاب دکمه  Select white point و کلیک برروی قسمت روشن، پس زمینه به پشت مو منتقل خواهد شد. این سخن بدین معنی است که می توانید این قسمت را کاملا سفید کرده و در حالت Multiply لایه هرچیزی که سفید بوده را شفاف کنید. می توانید با حرکت درست صحیح لغزنده سفیدرنگ یا کلیک بر دکمه بردار در پنجره Value ،قسمت سفید رنگ را کاملا مشخص کنید.


 
مرحله 6
می توانید لایه فوقانی را با کلیک برروی نماد چشم مرئی کنید. در صورتی که چیزی را تغییر نداده باشید تصویر شما به تصویر ذیل شبیه خواهد بود. در صورتی که لایه ماسک را به لایه فوقانی (تمام رنگی سفید) اضافه نموده و آنرا با رنگ سیاه و با قلمویی رنگ آمیزی کنید، مشاهده خواهید کرد که می توانید قسمت روشن مدور مو را حذف کنید. این کار را در سمت چپ به انجام رسانده ایم طوری که می توانیم تفاوت آنرا برای شما توضیح دهیم. در حین انجام این کار باید اندازه قلموها را تغییر دهید طوری که بتوانید جزئیات بیشتری را نمایان سازید. ارزش دارد که این کار را به انجام برسانید، و تصویر زیر را مشاهده کنید.

 

مرحله 7
در این تصویر موارد مهمی که باید با اندازه های مختلف قلمو برروی آنها کار کنید را مشاهده می کنید. هرچه اندازه قلمو کوچک باشد، جزئیات بیشتری را نمایان خواهید ساخت.   

 

به اتمام رسید!

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

دلایل تاثیرگذاری خبرنامه‌ها
9 آذر 1395

دلایل تاثیرگذاری خبرنامه‌ها

تحریریه همچاپ
رالف گینزبرگ
9 خرداد 1396

رالف گینزبرگ

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آموزش ایجاد متنی با افکت برگ با GIMP
27 مهر 1395

آموزش ایجاد متنی با افکت برگ با GIMP

تحریریه همچاپ
آموزش برش GIMP  حذف پس زمینه مو
4 آذر 1395

آموزش برش GIMP حذف پس زمینه مو

تحریریه همچاپ
با نرم افزار GIMP کارت تبریک تولد طراحی کنید
17 آذر 1395

با نرم افزار GIMP کارت تبریک تولد طراحی کنید

تحریریه همچاپ
ایجاد افکت متن یخی در GIMP
1 آبان 1395

ایجاد افکت متن یخی در GIMP

تحریریه همچاپ
با نرم افزار GIMP حروف را نئون کنید
16 آذر 1395

با نرم افزار GIMP حروف را نئون کنید

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir