021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | تراکت و تراکت های تا شده


ملاحظات مهم طراحی بروشور

13 آذر 1395

ملاحظات مهم طراحی بروشور

شاید برای بعضی از طراح‌های گرافیک اتفاق افتاده باشد که ناگهان به شما گفته می‌شود که طرحی برای بروشور محصول فلان باید آماده کنید. شاید از آخرین طراحی بروشورتان خیلی وقت می‌گذرد، ولی با وجود الگوهای آماده (Template) و آموزش‌های بصری آنلاین جای نگرانی نیست. با اینکه طراحی بروشور اهمیت خود را دارد، ولی چندان سخت نخواهد بود. برای اینکه بروشوری آموزنده، خاص و تاثیرگذار طراحی شود، نکات بسیاری را باید رعایت کرد، ولی ما از میان آنها شش نکته مهمی را گزینش کرده‌ایم که رعایت آنها بیشترین فایده را برای طراح به همراه خواهد داشت.

طرح‌ریزی قالب اولیه‌ی هدفمند

توجه به کپی رایت اولین مرحله در طراحی بروشور خوب است. اولا باید مشتری خود را درک کنید وگرنه وقت و طرح خود را با ارائه بروشوری بی‌فایده و غیرکاربردی حرام خواهید کرد. به منظور درک نیازهای مشتری باید این سه سوال را مدنظر خود داشته باشید.
•    مخاطب هدف‌مان چه نوع پرسش‌هایی راجع محصول یا خدمت فلان خواهد داشت؟
•    سه مورد از پنج نکته‌ی مهمی که شرکت ما می‌خواهد در مورد محصول یا خدمت فلان مشتری بداند چه هستند؟
•    محصول یا خدمت فلان را چطور باید معرفی کنم که واقعا به مشتری کمک کنند؟  
روی جمله‌بندی و کلمات انتخابی خود حسابی کار کنید و تا جایی که مطمئن نشدید، مرتبا آن را تصحیح کنید. تجربه می‌گوید که بروشور و متریال‌های تبلیغی باید طوری نوشته شوند که یک دانش‌آموز اول راهنمایی باهوش هم بتواند متوجه آن شود. وقتی که از نسخه کامل (محتوا و تای صفحات) خود اطمینان پیدا کردید، دو تا سه‌بار املا و دستورزبان محتوای بروشور را چک کنید. حداقل سه‌بار متن بروشور را بلند بخوانید تا از بیان روان و سلیس نوشتار خود مطمئن شوید.خودمحدودسازی در گزینش فونت

بله، ما همه می‌دانیم که فونت‌های جالب و خوب بسیاری وجود دارد، اما این تکثر فونت‌ها تنها سردرگم‌تان خواهند کرد. گزینش فونت خود را بر اساس فونت‌های مورداستفاده‌ی برند خود قرار دهید. از فونت‌های خوانا استفاده کنید که همچنین با سبک برندینگ شرکت‌تان هم جور و هماهنگ باشد.

گزینش تصاویر مشابه و باکیفیت

شرکت‌تان چطور از تصاویر استفاده می‌کند؟ تصاویر افراد یا کارتون؟ افراد مستقیما به دوربین نگاه می‌کنند یا نگاه به جهات دیگر است؟ شرکت‌تان از تصاویر روشن یا مات استفاده می‌کند؟ سوالاتی از این قبیل به شما کمک می‌کند که در استفاده از تصاویر با برندینگ و سبک تبلیغات خود به هماهنگی دست پیدا کنید. اما جنبه‌ی مهم دیگر انتخاب تصویر به کیفیت آن برمی‌گردد. معمولا همیشه توصیه می‌شود که بهترین روزولوشن dpi 300 به بالا است و کنار هم گذاشتن تصاویر رنگی و روشن در کنار تصاویر مات و تیره هم اصلا فکر خوبی نیست.

گزینش کاغذ

گزینه‌های بسیار مختلفی برای انواع کاغذها پیش روی شما قرار دارد و به همین دلیل حتما از خصوصیات و امکانات گرماژهای مختلف مدل‌های متنوع کاغذ اطلاعات کسب کنید تا بنا بر ویژگی‌‌های بروشور، طرح‌ و تاثیر هدفی‌تان کاغذ مناسبی را انتخاب کنید؛ مثلا کاغذهای گلاسه جذابیت و درخشش خاصی به بروشور می‌دهند، درحالی که کاغذهای ضخیم‌ و سنگین‌تر ایده‌ی محصولات و خدمات سطح‌بالا و پرهزینه را در ذهن مخاطب تداعی می‌کنند.

خلاقیت در استفاده‌ از اشکال و بافت

بافت نیز یکی از روش‌های عالی برای تاثیرگذاری ماندگار بر مشتریان است. شما می‌توانید با طلاکوب دیجیتال یا روکش ورنی موضعی بروشور خود را چنان جذاب و گیرا کنید که مشتریان از تماشای آن لدت ببرند. با استفاده از اشکال غیرسنتی مانند بروشورهای گرد و غیره نیز می‌تواند روش دیگری برای ایجاد جذابیت در بروشور بکارگرفته شود. اگر محصول یا خدمت‌ موردنظرتان این امکان را به شما می‌دهد که شکل طرح بروشور را به صورت‌های نامتعارف دربیاورید، حتما به آن فکر کنید.

بررسی و کنترل نهایی
وقتی طراحی بروشور خود را تمام کردید، به‌ترتیب بخش‌های مختلف طرح بروشور را چنان بزرگ‌نمایی کنید که تمام صفحه‌ی نمایشگر را بپوشاند. حدود 1،5 تا 3 متر عقب بروید و به‌دقت طرح خود را بررسی و کنترل کنید. با این روش تمام بخش‌های بروشور را که برایتان اهمیت دارد، بزرگ‌نمایی کنید و با فاصله آن را چک کنید. همچنین از دیگران بخواهید که از همین فاصله بروشورتان را مشاهده کنند و راجع عناصر مختلف آن نظر دهند تا هیچ‌گونه عیب و ایرادی نداشته باشد یا حتی ایده‌های بهتر هم در طرح خود بکار بگیرید.
 

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

شیوه‌های طراحی بروشور
26 دی 1395

شیوه‌های طراحی بروشور

تحریریه همچاپ
طراحی ساده ـ بخش اول
19 مرداد 1396

طراحی ساده ـ بخش اول

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


بررسی بروشورهای استاندارد
4 بهمن 1395

بررسی بروشورهای استاندارد

تحریریه همچاپ
ساخت تراکت تاشوی چلیپایی A5 برای کنفرانس
11 مهر 1395

ساخت تراکت تاشوی چلیپایی A5 برای کنفرانس

تحریریه همچاپ
انواع تا در بروشور
27 دی 1395

انواع تا در بروشور

تحریریه همچاپ
نکات مهم لیفلت های تاشده تبلیغاتی
7 آذر 1395

نکات مهم لیفلت های تاشده تبلیغاتی

تحریریه همچاپ
تفاوت‌های تراکت و بروشور
15 دی 1395

تفاوت‌های تراکت و بروشور

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir