021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | اصول چاپ


مقایسه چاپ سنتی و دیجیتال: کدام یک با محیط زیست سازگار اند؟


مزایای قبوض الکترونیک برای بیشتر بانک ها و موسسات اعتباری مشخص شده است، روزنامه ها دیگر مانند گذشته کپی نمی گیرند و در رسانه های اجتماعی، و محتوای آنلاین،تبلیغ می کنند و وارد بازار ایمیل مارکتینگ شده اند، بهتر است شما نیز به دنبال چاپی باشید که با محیط زیست سازگار بوده و در عصر دیجیتال، ارزان باشد. 
  باوجوداین، براساس چه مدرک و شاهدی می توانیم بگوییم که در جهت حفظ محیط زیست کار انجام می دهیم و چه کسی بخاطر این چنین تغییری بیشترین سود را می برد؟ پس شیشه کابوس توهمات گذشته را درهم می شکنیم.  توهم 1: چاپ سنتی در مقایسه با چاپ دیجیتال، کربن بیشتری تولید می کند.

همزمان با تغییرات اکولوژیکی،درختان بیشتری جهت چاپ کاغذ، قطع می شوند. 
(آقای مهندس حامد خسروی، مدیر عامل و موسس همچاپ)


  براساس این فرضیه،چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی، محبوبیت کمتری دارد. در واقعیت، صنعت چاپ در حدود 1/1% گازهای گلخانه ای را منتشر می کند و جزء صنایعی است که در گرمایش کره زمین و آلودگی هوا نقش بسزایی ندارد. 
ولی براساس مطالعات اخیر، هرزنامه ها می توانند بیش از 33 میلیارد کیلووات ساعت در هر سال گاز کربن منتشر کنند، و این رقم با 1/3 میلیون ماشینی برابری می کند که 2 میلیارد گالون بنزین مصرف می کنند.تاثیر اطلاعات سازمانی بر محیط زیست
 
البته جنبه های چاپ دیجیتال به سادگی قابل مشاهده نیست. شرکت گارتنر، شرکتی بود که اطلاعات سازمانی را مشخص و تعریف کرد و این همان اطلاعاتی است که شرکت آنرا گردآوری، پردازش و ذخیره می کند ولی عموم مردم نمی توانند از این نوع اطلاعات استفاده کنند. به عبارت دیگر، آنها اطلاعات دیجیتالی است که مردم این گونه اطلاعات را نادیده می گیرند و بنابراین بلا استفاده باقی می ماند، در واقع همان فایل های دسکتاپ کامپیوتر یا آنهایی که در فلش های باقی مانده یا در نهایت همان وب سایت های مرده هستند. هر زمانی که در وب، جستجویی را انجام می دهی دیا کلمه ای را تایپ می کنید، در کامپیوتر حجمی از اطلاعات پنهان به حرکت در می آیند. و جالب است بدانید که یافتن این مقدار حجم اطلاعات نیاز به انرژی فراوانی دارد. 
دانشگاه کالیفرنیا برآورد کرده که آمریکاییان به طور میانگین 34 گیگابایت را در هر روز جستجو کرده و از آن استفاده می کنند، بیشتر آنها اطلاعات سازمانی است که مشاهده نمی شوند. 
شرکت های مخابراتی و ارتباطی بیشتر در این مورد سهم ایفا می کنند، این چنین شرکت هایی زمانی که این نوع اطلاعات را ذخیره می کنند در واقع بر محیط زیست نیز تاثیر می گذارند. و این همان مقایسه چاپ سنتی با چاپ دیجیتال بوده و یکی از مشکلاتی است که هنوز لاینحل باقی مانده است. هرچقدر در دستگاه های الکترونیک، کامپیوترها، شبکه های موبایل، سرورهای اینترنت و پایگاه داده ای، اطلاعات بیشتر و حجیمی را ذخیره کنیم به همان مقدار بیش از 500 کوه و بیش از 600 مترمربع جنگل، نابود می شود. 
هرزنامه ها مورد بعدی است که باید بدان توجه داشته باشید، مراقب باشید که انرژی بیشتری را مصرف نکنید ولی پردازش اطلاعات سازمانی از دید مراقبین محیط زیست پنهان مانده است. قبل از چاپ ایمیل، به تاثیر آن بر محیط زیست توجه داشته باشید.

تولیدکنندگان کاغذ در اروپا از سال 1990 ،کاغذ را 40% کمتر تولید کرده و در نتیجه دی اکسید کربن کمتری وارد جو می کنند.توهم 2: درختان جنگل بریده می شوند تا کاغذی برای چاپ وجود داشته باشد

 
کاغذهای بازیافتی در صنعت چاپ به وفور استفاده می شود، در سال گذشته بیش از 15/5 میلیون تن کاغذ، بازیافت شد. حتی ایمیل از آن مواردی است که بر توسعه پایدار تاثیر می گذارد، کاغذهای بازیافتی در حدود 70% بر محیط زیست تاثیر می گذارند. 
نابودی جنگل، سه برابر بیشتر از قطع درخت و خیلی بیشتر از صنعت چاپ به محیط زیست و کره زمین آسیب وارد می کند و همانطوری که می دانید حفظ جنگل ها کار سختی است و سخت تر از آن افزایش مساحت جنگل های کره زمین است.  

توهم 3: مردم، ارتباطات دیجیتالی را دوست دارند

87% مردم بر این اعتقادند که بیشتر شرکت ها بخاطر صرفه جویی در هزینه ها، خدمات خود را به صورت الکترونیک ارائه می کنند، و این ربطی به مسئولیت در قبال حفظ محیط زیست ندارد. 
84% مردم دوست ندارند که شرکت ها، نحوه ارتباطات آنها را تعیین کنند.
براساس بسیاری از تحقیقات، کار و تلاش بسیاری از گروه های حفظ محیط زیست مشخص شده که چاپ در زمینه ارتباطات و فروش و حفظ و بقای برند، از گردونه ارتباطات حذف شده ، ولی توجه داشته باشید که در ارتباطات دیجیتالی نیز احساساتی وجود ندارد و بیان احساسات در این چنین ارتباطی بسیار سخت و مشکل است. البته نمایش و نشان دادن احساسات به صورت فیزیکی،کار سختی است. 
البته موارد دیگری نیز وجود دارد که بر حفظ محیط زیست تاثیر می گذارد.

تلاش برای حفظ محیط زیست در قالب آمار
 

• صنعت چاپ در حدود 1/1% گازهای گلخانه ای را منتشر می کند و جزء صنایعی است که در گرمایش کره زمین و آلودگی هوا نقش بسزایی ندارد. 
• تولیدکنندگان کاغذ در دنیا از سال 1990 ،کاغذ را 40% کمتر تولید کرده و در نتیجه دی اکسید کربن کمتری وارد جو می کنند. 
• مقدار انرژی ایمیلی که به اندازه 400 کیلوبایت بهمراه ضمیمه است و به 20 نفر ارسال می شود، با مقدار انرژی نور لامپی برابری می کند که به مدت 20 دقیقه، روشن است. 
• جستجوی 100 مورد عنوان در گوگل با انرژی اتو کردن لباسی مساوی است که در حدود 20 گرم، دی اکسید کربن منتشر می کند.  

 

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


16 آذر 1395

چاپخانه همچاپ: پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ

تحریریه همچاپ
16 آذر 1395

چاپ آنلاین با مدیریت انسانی

تحریریه همچاپ
16 آذر 1395

6 روش چاپ و تولید محصولات سازگار با محیط زیست

تحریریه همچاپ
16 آذر 1395

5 روش برای افزایش کیفیت محصولات جدید چاپی

تحریریه همچاپ
29 آبان 1395

افزایش سرمایه با کمک مردم: اهمیت چاپ

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir