021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | دنیای چاپ


آینده‌ی فشن در دست پوشاک با چاپ سه‌بعدی

آینده‌ی فشن در دست پوشاک با چاپ سه‌بعدی


همزمان با رونمایی از دستگاه چاپ سه‌بعدی در ۵ مه، نیز نمایشگاه لوازم آرایشی برگزار شد، بیش از ۹۰ شرکت از سراسر جهان در این هفته مد شرکت داشتند، که بیشتر از همه البسه چاپ سه‌بعدی رونمایی شد. لباس‌ها، از لایه‌هایی تشکیل شده و بیشتر بصورت اشکال هندسی طراحی شده بودند، مناسب فصول پاییز و زمستان بوده، برخی عجیب و غریب، و برخی دیگر پیچیده بودند، طراح هلندی بنام آیریس ون هارپن، این لباس‌ها را طراحی کرده بود و قبلا نیز در هفته‌ی مد بهار و تابستان ۲۰۱۰ به نمایش درآمده بودند، ولی شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان انتظار دارند که در آینده نزدیک این چنین لباس‌هایی را ببینند.
این لباس‌ها در موزه نیز به نمایش گذاشته شد، لباس‌هایی که به صورت سه‌بعدی چاپ شده بودند باعث حیرت و تعجب همگان شده بودند. از وقتی که این نوع تکنولوژی پذیرفته شد، انتظار می‌رود روزی لباس‌هایی که بدین روش چاپ می‌شود به تولید انبوه برسد. این‌‌ همان تحولی است که انتظار آن را داشتیم، و این‌‌ همان گفته اندریو بولتون، متصدی دستگاه چاپ مانوس است. زمانی خواهد رسید که می‌توانید در خانه، لباس‌های دلخواه خود را چاپ کنید.
 


لباس‌های زنانه، بیشتر از سایر لباس‌ها تولید شده و طرفداران زیادی دارد، این نوع لباس‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مناسب اندازه بدن باشد. این چنین لباس‌هایی گران و کمیاب بوده و به سختی می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. ولی همزمان با تکنولوژی چاپ سه‌بعدی، می‌توان آن‌ها را در خانه نیز چاپ کرد. از آنجایی که این نوع لباس هامتناسب با اندازه بدن ساخته می‌شوند، با محیط زیست نیز سازگار بوده و ضایعاتی ندارند.
این صنعت هنوز نوپاست. برخی شرکت‌های اروپایی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و بدین طریق باعث شده‌اند که تولیدات این صنعت در معرض دید همگان قرار بگیرد، البته در همین راستا، کامپیو‌تر اولین ابزاری است که به کمک طراحان می‌آید. ولی البسه‌ای که با چاپ سه‌بعدی طراحی شده‌اند، با ماده متفاوتی تولید می‌شوند. البسه‌ای که با این نوع چاپگر‌ها تولید می‌شدند، در ابتدا سفت و سخت بودند و بیشتر به زره شبیه بودند. به مرور زمان، منعطف‌تر و نرم‌تر تولید شدند.
این لباس‌ها امروزه با مواد اولیه شبیه به پنبه به‌نام لایکرا تولید می‌شوند. لایکرا ماده‌ای است که برای چاپ البسه چاپ سه‌بعدی از آن استفاده می‌شود. پس در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که صنعت مد و فشن با سرعت بیشتری به پیش می‌تازد. آیا می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده نه چندان دور، لوازم جانبی مد و فشن نیز بدین گونه تولید شود. سخت‌افزار، جواهرات، کفش و عینک بازارهایی هستند که صنعت چاپ سه‌بعدی می‌خواهد آنها را هدف قرار دهد. هرروز بر طرفداران این صنعت افزوده می‌شود.
سرمایه‌گذاران این صنعت اظهار می‌کنند که اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم کامل شده‌ایم، حالا می‌توانیم مصنوعات هیبریدی را تولید کنیم. پارچه و منسوجات یکی از حوزه‌هایی است که صنعت چاپ سه‌بعدی در آن خودنمایی می‌کند. انواع و اقسام لباس‌های زنانه تولید می‌شود. اگر بخواهید این چنین صنعتی را با تحول تکنولوژیکی ماشین‌های برقی مقایسه کنید، کار درستی انجام داده‌اید. همه از تغییر و تحول حرف می‌زنند ولی به نظر آقای دبو، تغییر و تحول، نرمال به پذیرش بیشتر آن کمک می‌کند. تولید انبوه لباس‌های چاپ سه‌بعدی، هدف بعدی این صنعت است.
     


آیا چاپ سه‌بعدی خانگی لباس‌ها به واقعیت خواهد پیوست؟ شرکت‌های زیادی در این حوزه شروع به فعالیت کرده‌اند، چاپ البسه با الیاف طبیعی، هدف بعدی صنعت منسوجات است. ولی هنوز خیلی زود است انتظار داشته باشیم که این چنین بازاری را فتح کنیم. بولتون می‌گوید، شاید رویای چاپ سه‌بعدی البسه در خانه، سخنی نشات گرفته از احساسات است. عملیاتی شدن کلیه طرح‌های تجاری آیریس هارپرن، اولین کاری است که باید بدان پرداخته شود. دبو می‌گوید، جوامع، هنوز با این تکنولوژی آشنا نشده‌اند. ولی در هر حال در طی دو سه سال آینده، این صنعت، دنیا را متحول خواهد کرد.  

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی
19 مهر 1395

آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی

تحریریه همچاپ
رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت
19 آبان 1395

رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت

تحریریه همچاپ
چالش انطباق رنگ در چاپ
11 آبان 1395

چالش انطباق رنگ در چاپ

تحریریه همچاپ
نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ
11 آبان 1395

نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ

تحریریه همچاپ
در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی
11 آبان 1395

در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir