021-88323299021-88323299
service@hamchap.irservice@hamchap.ir

| وبلاگ | بهتر است بدانید


راهنمای چاپ رنگی برای مبتدیان

راهنمای چاپ رنگی برای مبتدیان


وقتی به مبحث چاپ رنگی می‌رسیم، چند نکته‌ی اولیه وجود دارد که در طراحی تصاویر گرافیکی برای چاپ رنگی اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. هرچند که این موضوع بسیار پیچیده و گسترده‌تر از این مفاهیم است، ولی در اینجا تنها مهم‌ترین اصول چاپ رنگی برای افرادی مبتدی در حوزه‌ی طراحی گرافیک محصولات چاپی ارائه شده است. البته که این موضوع در همین اندازه قابل اکتفا نیست و در مقالات بعدی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

1. استفاده از رنگ خود را محدود سازید
اگر همچاپ همه سفارشات تمام رنگی را با همان قیمت تک رنگ ارائه می‌دهد، حتما نباید از هر رنگی که دم دست‌تان می‌آید، استفاده کنید. وجود چنین خدماتی به منزله‌ی این نیست که حتما هم باید از آن بهره گرفت. در حقیقت، برای چاپ عکس سعی کنید در ابتدا طرح خود را به صورت سیاه و سفید کار کنید و بعد رنگ را به آن اضافه کنید. فقدان رنگ در طراحی به ارتقای اثربخشی طراحی کمک شایانی می‌کند.

2. اجتناب از رنگ مایه‌های روشن و رنگ‌های شدیدا اشباع شده
گستره‌های وسیع ارغوانی عمیقا اشباع شده و قرمزهای زنده می‌تواند چشم را بیازارد که در این صورت چشم را تحریک کرده و باعث آزار بیننده خواهد شد. گستره‌ی وسیع رنگ‌های قوی می‌تواند اثر ثانوی بصری ایجاد کند، به طوری که وقتی بیننده تصویر نگاهش را از تصویر برمی‌گیرد، اثرهای محو و باقیمانده‌ای از رنگ‌ مخالف تصویر را احساس کند. بهترست استفاده از رنگ‌مایه‌های آبی و قرمز روشن را باهم ترکیب نکنید چون این پدیده می‌تواند حس عمق مشابه در تکنیک‌های ایجاد تصاویر سه‌بعدی برجای بگذارد.

3. رنگ می‌تواند رنگ دیگر را تغییر دهد
اگر رنگی را از بین سایر رنگ‌ها انتخاب کردید، بدین معنی نیست که دیگر نمی‌توانید رنگ دیگری را انتخاب کنید. سایز چاپی، مخصوصا رنگ‌های مجاور می‌تواند ظاهر رنگ را عمیقا تحت تاثیر قرار داده و تغییر دهد. این قضیه به عنوان تاثیر «کنتراست همزمان» معروف است. به عنوان مثال، به این تصویر توجه کنید.


این تصویر از وبلاگ Visual Design برداشته و استفاده شده؛ و همان جادوی «کنتراست همزمان» را نشان می‌دهد.
مربع‌های بخش‌های داخلی در هر دو طرف،‌‌ همان مربعی نارنجی‌رنگ است، اما در بوده و به عنوان رنگ قرینه خواهد بود. باوجوداین، بخاطر رنگ‌های متفاوت دور آن، رنگ طور دیگری به نظر می‌رسد. این‌‌ همان کنتراست همزمان بوده و نشان می‌دهد که موثر عمل کرده است.

4. اجتناب از ترکیب متن رنگی در پس‌زمینه رنگی
برای خوانایی و وضوح متن، از اینکه رنگ‌ها با هم ترکیب نشده و قابل تشخیص باشند بهتر است که متون رنگی با رنگ پس‌زمینه با هم ترکیب نشوند. همیشه، متن را با رنگ سیاه بنویسید یا متن سفید را در پس زمینه رنگی قرار دهید.

5. تفاوت رنگ مانیتور نسبت به رنگ چاپی
رنگ مانیتور نسبت به رنگ چاپی متفاوت است. این مبحث خود موضوع مفصلی است که در مورد معرفی اصول تطبیق رنگی و راهنمای ایجاد مطابقت بهینه می‌توانید به مقالات بلاگ همچاپ رجوع کنید.

برچسب ها و کلمات کلیدی: رنگ-چاپی ، عمق-و-تصاویر-سه-بعدی-خوانایی-متن-رنگی ، کنتراست-همزمان ، نکات-چاپ-رنگ


مطالب مرتبط

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


از جوهر‌های چاپی بیشتر بدانیم!
2 آذر 1395

از جوهر‌های چاپی بیشتر بدانیم!

تحریریه همچاپ
روش های با کیفیت کردن محصولات چاپی
28 مهر 1395

روش های با کیفیت کردن محصولات چاپی

تحریریه همچاپ
پنج رنگی که در تبلیغات چاپی رواج ندارند، اما باید آنها را جدی گرفت
5 آبان 1395

پنج رنگی که در تبلیغات چاپی رواج ندارند، اما باید آنها را جدی گرفت

تحریریه همچاپ
چاپ آنلاین محصولات تبلیغاتی مقرون بصرفه یا ارزان؟
6 آبان 1395

چاپ آنلاین محصولات تبلیغاتی مقرون بصرفه یا ارزان؟

تحریریه همچاپ
طراحی تقویم جیبی
27 مهر 1395

طراحی تقویم جیبی

تحریریه همچاپ

Samandehi
Back To Top