021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | بهتر است بدانید


معرفی اجمالی ترموگرافی (چاپ حرارتی)

18 دی 1395

معرفی اجمالی ترموگرافی (چاپ حرارتی)


ترموگرافی یا چاپ ترموگرافیک روش چاپی است که موجب می‌شود متن یا گرافیک اندکی از سطح چاپی بالا بیاید. تاثیر بصری آن جالب بوده و باعث می‌شود که این روش به طور متداول برای کارت عروسی، سربرگ، کارت ویزیت، کارت تبریک، هدایا، گواهی نامه‌ها و بسته بندی‌ها مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که این روش چاپی تاثیر بساوایی بوجود می‌آورد، از ترموگرافی برای چاپ متون بریل استفاده می‌شود.


 
روش چاپی تراموگرافیک
ترموگرافی، روش چاپی سنتی را با نوع خاصی از خدمات تکمیلی باهم در می‌آمیزد. می‌تواند به صورت روش دستی ظریفانه به انجام برسد یا در آن از سیستم کاملا اتوماتیک استفاده می‌شود.
•    با استفاده از ماشین چاپ افست معمولی روی برگه‌ها چاپ می‌شود، ولی مرکب خاصی بکار گرفته می‌شود که فورا خشک نشود.
•    زمانی که به صورت دستی کار می‌کنیم برگه‌ها به داخل پودر پلیمری یا رزین فروبرده می‌شوند. این پلیمر به مرکب مرطوب می‌چسبد. با نگه داشتن برگه‌ها به صورت عمودی و زدن به پشت آنها، پودر از روی آنها را می‌ریزد. همان فرایند می‌تواند با دستگاه انجام داد و به صورت اتوماتیک برگه‌ها را با پارچه تمیزکنی و با پودر رزین بی‌رنگی از پودر پاک کرد. بعد از آن سیستم مکش هوا، پودر اضافی را از قسمت‌هایی که مرکب روی آن‌ها قرار ندارد حذف می‌کند.
•    برگه‌ها به داخل کوره کوچکی وارد می‌شوند که پلیمر را ذوب کرده و با مرکب در هم می‌آمیزد. این فرایند در مدت چند ثانیه به انجام می‌رسد. این روش ارزان بوده ولی روش‌های دستی زیادی وجود دارد که سشوار هوای گرم را می‌دمد تا‌‌ همان تاثیر بدست آید.
پودری که در خدمات تکمیلی مات واضح یا خیلی براق استفاده می‌شود، به رنگ مرکب امکان فرانمایی می‌دهد. چاپ متن و گرافیک با دو یا چند رنگ نقطه‌ای موجب می‌شود که تصویر گرافیکی چند رنگی باشد. رزین همچنین برنگ طلایی و نقره‌ای متالیک موجود است.


طراحی ترموگرافی
•    در ترموگرافی تنها یک طرف سطح چاپی می‌تواند چاپ ‌شود. حروف برجسته را نمی‌توان روی یک کارت ویزیت یا کارت دعوت به صورت پشت و رو چاپ نمود.
•    از فونت کمتر از شماره ۶ استفاده نکنید. قسمت‌های خالی حروف (مانند (e پر شود.
•    از طرح فونت با قلم‌موی خیلی نازک‌ استفاده نکنید.
•    قسمت‌های حروف برجسته بزرگ و حروف کوچک را در یک صفحه کنار هم قرار ندهید. چاپگر می‌تواند رزین را به صورت متن کوتاه یا بلند، یکسان تطبیق دهد، از یک نوع رزین استفاده می‌شود.
•    متون بلند را یکسان چاپ نکنید. چروک شدگی تصویر امری عادی بوده و این موجب بدشکلی کاغذ می‌شود.


ملاحظات دیگر
بخاطر داشته باشید که ترموگرافی می‌تواند گران و پرهزینه باشد. این هزینه‌ی بالا فقط ناشی از بکارگیری رزین نبوده و خود روش چاپی نیز هزینه‌بر است. برش ورق‌های ترموگرافی شده نیز می‌تواند گران‌تر از این هم تمام شود.
هنگام استفاده از ترموگرافی برای چاپ اوراق اداری که با چاپگر لیزری یا دستگاه فتوکپی روی آنها چاپ خورده است، دقت بیشتری از خود نشان دهید. فیوز چاپگر یا دستگاه کپی موجب گداخت رزین شده و دستگاه را خراب می‌کند. چاپ ترموگرافی لیزری یا لیزری حرارتی روشی است که پودر پلیمر بوسیله اشعه ماوراء بنفش، جامد می‌شود. برگه‌های چاپی ترموگرافیک در برابر دمای بالای چاپگرهای لیزری و دستگاه‌های فتوکپی مقاوم بوده و به دستگاه آسیبی وارد نمی‌کند.لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

روش های طراحی کارت ویزیت ـ بخش دوم
23 خرداد 1396

روش های طراحی کارت ویزیت ـ بخش دوم

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


نصب پوستر بدون آسیب به دیوار یا پوستر!
6 بهمن 1395

نصب پوستر بدون آسیب به دیوار یا پوستر!

تحریریه همچاپ
طلاکوب سرد یا طلاکوب گرم، کدام بهتر است!
2 آذر 1395

طلاکوب سرد یا طلاکوب گرم، کدام بهتر است!

تحریریه همچاپ
از جوهر‌های چاپی بیشتر بدانیم!
2 آذر 1395

از جوهر‌های چاپی بیشتر بدانیم!

تحریریه همچاپ
طراحی تقویم جیبی
27 مهر 1395

طراحی تقویم جیبی

تحریریه همچاپ
آناتومی کارت دعوت عروسی
20 آبان 1395

آناتومی کارت دعوت عروسی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir