021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | عمومی


مبانی فرمت PDF

مبانی فرمت PDF


نام فرمت PDF برگرفته از حروف اختصاری فرمت سند قابل حمل (Portable Document Format) است. این فرمت در اصل توسط شرکت Adobe به عنوان فرمتی فایلی ایجاد شد تا با اطمینان اسناد را نمایش و مبادله نمود. شرکت ادوبی هنوز هم یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نرم‌افزاری است که شما را قادر می‌سازد تا فایل‌های PDF را ایجاد و ویرایش نموده و به نمایش دربیاورید. از آنجا که این فرمت فایل به صورت رایگان برای عموم قابل دسترس است و همچنین این فرمت به استاندارد رسمی ISO تبدیل شده است، بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری دیگر هم برنامه‌های مرتبط با PDF را عرضه می‌کنند. در فرایند پیشاچاپی، معمولا PDF به عنوان فرمتی برای تبادل اطلاعات استفاده می‌شود و از آن به صورت فایل چندصفحه‌ای یا تک‌صفحه‌ای برای تولید محصولات چاپی و تبلیغات بهره گرفته می‌شود.  
در سیستم‌های Mac و PC، اگر نرم‌افزار استفاده از PDF نصب نباشد، این آیکون خاص را ملاحظه نخواهید کرد. امروزه در بسیاری از سیستم‌ها برنامه‌ی Adobe Viewer از قبل نصب شده است و برای مشاهده فایل‌های ادوبی از آن استفاده می‌شود. در سیستم‌عامل OS X شرکت Apple، فایل‌های PDF نیز به صورت پشتیبانی توکار از قبل نصب شده و تمامی کارهای لازم روی آ‌نها انجام می‌گیرد.

انواع نسخه‌های خاص فرمت‌ PDF

•    PDF/X-1a ـ استاندارد رایج تبادل اطلاعات در مراحل پیشاچاپی و چاپ.
•    PDF/X-3 ـ نسخه‌ی جایگزین رنگی برای PDF/X-1a.
•    PDF/X-4 ـ استاندارد جدیدی برای استفاده از PDF در مراحل پیشاچاپی و چاپ.
•    PDF-X-5 ـ فرمت غیرمشهور PDF/X-4.
•    PDF/VT ـ استفاده از PDF برای چاپ اطلاعات و تراکنش‌ها متغیر
•    PDF/A ـ استفاده از PDF برای بایگانی اسناد الکترونیک.
•    PDF مجاز ـ برای نمونه‌گیری از فایل چاپی تایید شده PDF

مزایای PDF

•    فرمت PDF، فایل استاندارد برای همه‌ی پلتفرم‌هاست. این بدین معنی است که شما مثلا می‌توانید فایل PDF را در رایانه‌ای با سیستم Unix بوجود بیاورید و آن را در سیستم‌عامل Mac یا PC باز کنید و در عین حال هم می‌توانید فایل را به صورت یکسان در همه‌ی سیستم‌عامل‌ها مشاهده کنید.
•    فایل‌های PDF ابزار مستقلی هستند. یعنی از آن می‌توان هم در چاپگرهای جوهرافشان ارزان‌قیمت و هم Imagesetterهای گران‌قیمت نیز چاپ نمود. این سخن بدین معنی است که لزوما خروجی هم برای هر دستگاهی بهینه می‌شود. عوامل بسیاری در ایجاد فایل دخالت دارند.
•    فایل‌های PDF فشرده هستند. درPDF تعدادی با الگوریتم‌های فایل‌های فشرده سازگاری دارد. به علاوه اینکه ساختار هوشمندانه فایل PDF به صورتی است که حجم فایل را در حداقل سایز ممکن پایین می‌آورد.
•    فایل‌های PDF می‌توانند عناصر رسانه‌ای مثل فیلم یا صوت به علاوه عناصر hypertext مثل آدرس‌های موردعلاقه‌ی کاربران اینترنتی، لینک‌های آدرس ایمیل یا صفحات اینترنتی و پیش‌نمایش کوچک (Thumbnail View) را در خود بگنجانند و نمایش دهند.
•    فایل‌های PDF ایمن هستند. ایجادکننده فایل PDF می‌تواند گزینه‌های متنوع ایمنی را بوجود آورد. می‌توان PDF را قفل کرد طوری که فقط آن را بتوان با رمز عبور باز کرد. می‌توان امکان تغییر محتوای PDF را ممنوع کرده یا امکان ویرایش فایل PDF را از کار انداخت.

معایب PDF

•    برخلاف اسم آن، فرمت سند قابل حمل، قابل حمل نیست. ادوبی هر دوسال یکبار نسخه جدیدی از PDF را منتشر می‌کند، هربار مشخصات جدیدی بدان اضافه کرده یا حیطه عمل فایل‌های موجود را گسترش می‌دهد. نسخه اخیر Adobe Reader و Acrobat مشخصات آن فایل‌های PDF را که هنگام انتشار نرم‌افزار وجود نداشتند، نادیده خواهد گرفت. در حالی که این فرمت فایل بی‌نظیر است، ولی واقعیتی این است که چنان نسخه‌های متفاوتی از PDF وجود دارد که این فرمت چندان هم کاربردی یا کاربرپسند نیست.
•    شرکت‌هایی هستند که همیشه به استفاده از PDF اعتراض دارند چراکه این فرمت فایل اختصاصی متعلق به شرکت ادوبی است. این قضیه تا ژانویه 2007 همچنان صحت داشت تا اینکه شرکت ادوبی نسخه‌ی PDF 1.7 را با خصوصیات متناسب با گواهینامه ISO منتشر کرد. بعضی از نسخه‌های PDF مثل PDF/X-1  و PDF/A قبلا براساس مجوز ISO مجاز و منتشر شده بودند.
•    همگان می‌توانند از PDF همه جور استفاده کنند. این معنی که نمی‌توان از آن برای کار مشخصی به صورت بهینه همچون ابزار پیشرفته‌ی بهینه‌سازی شده‌ی آن کار بهره گرفت. می‌توانید PDF را در اینترنت نیز به کار ببرید ولی در اکثر موارد فایل HTML ممکن است که کارایی بهتری داشته باشد. می‌توانید PDF را برای مبادله عناصر گرافیکی کوچک مثل آگهی، نقشه‌کشی و عکس استفاده کنید ولی نرم‌افزارهای پیشاچاپی دیگر می‌توانند فایل فرمت EPS را با عملکردهای بیشتری در اختیارتان بگذارند. می‌توانید برای بایگانی اطلاعات از PDF استفاده کنید ولی گاهی اوقات امکان کاهش فضای خالی میان دو حرف (Kerning) ممکن است هنگام استفاده از عملکرد جستجو (Find) در فایل PDF برای یافتن لغت خاصی با اشکالات جدی روبرو شوید.
•    PDF به سمت تجهیز با امکانات تصویرسازی اسناد می‌رود. در استفاده از فراداده‌ها (Metadata) امکان دارد ساختار منطقی سندی را حفظ کنیم اما متاسفانه نرم‌افزارهای کاربردی کمی وجود دارند که این چنین فایل‌های PDF حاوی اطلاعات ضمیمه را ایجاد کنند.
•    فایل‌های PDF ویرایش نمی‌شوند. در فایل PDF می‌توان تغییرات کوچکی را ایجاد کرد ولی اضافه کردن متون یا تصاویر به فایل PDF موجود کار دشواری است. نرم افزارهای تخصصی وجود دارد ولی حتی آن‌ها نیز نمی‌توانند این محدودیت‌ها را کاملا از بین ببرند.لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

دفترچه یادداشت های چشم نواز همچاپ
17 مهر 1395

دفترچه یادداشت های چشم نواز همچاپ

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


دانلود مجموعه آیکون ها
2 آبان 1395

دانلود مجموعه آیکون ها

تحریریه همچاپ
شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک
20 آبان 1395

شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک

تحریریه همچاپ
سه مرحله‌ در طراحی استیکر
6 آبان 1395

سه مرحله‌ در طراحی استیکر

تحریریه همچاپ
طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک
19 دی 1395

طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک

تحریریه همچاپ
راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد
20 آبان 1395

راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir