021-88323299021-88323299
service@hamchap.irservice@hamchap.ir

| وبلاگ | بهتر است بدانید


سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش دوم

سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش دوم

مقایسه CMYK و RGB
در چاپ پوستر حتما پوستر خود را بجای RGB با فضای رنگی CMYK درست کنید. اگر قبلا در RGB طراحی کرده‌اید، می‌توانید آن را براحتی به CMYK تبدیل کنید. در برنامه فتوشاپ باید به منوی Image>Mode>CMYK رفته و این کار را انجام دهید. در برنامه ایلاستریتور، منویFile>Document Color Mode>CMYK color را انتخاب کنید تا فایل گرافیکی خود را از RGB به CMYK تبدیل کنید. در ادامه جدول تبدیل رنگ RGB به CMYK آورده شده است.

کاغذ و پرداخت
نوع کاغذ و پرداخت بر ظاهر کلی پوستر‌ها تاثیر بالایی خواهد گذاشت. موقعیت‌های متفاوت نیز از مستلزم متریال‌های مختلفی هم هستند. پرداخت مات یا گلاسه و کاغذ یا مقوا گزینه‌های اصلی چاپ پوستر به شمار می‌روند. چاپ برروی مقوای PVC یا مواد مصنوعی مشابه به خاطر دوام و مقاومت بالای‌شان، بیشتر مناسب تبلیغات محیطی است که در فضای باز قرار می‌گیرند. مواردی که باید مدنظر قرار دهید بدین قرارند:
شرایط نور‌پردازی
پرداخت گلاسه، در عین حال که خیلی سطح‌بالا و شیک به نظر می‌رسند (در بیشتر موارد، پوسترهای سینمایی با پرداخت گلاسه چاپ می‌شوند)، می‌توانند نور را منعکس کرده و پوستر را براق و درخشان جلوه دهند و جزئیات را محو و مبهم می‌کنند و متن را ناخوانا می‌سازند. به هنگام طراحی پوسترهایی که در فضاهای داخلی پرنوری قرار می‌گیرند، خوانایی مهم‌ترین چالش است، به همین دلیل در چنین مواقعی، مهم‌ترین اولویت خود را روی پرداخت مات متمرکز کنید. از طرف دیگر، در نورپردازی کم‌نور و دیگر موقعیت‌هایی که درخشندگی مسئله‌ساز نیست، مخاطبان پرداخت گلاسه بهتر می‌توانند رنگ‌ها و کنتراست را تشخیص دهند و پوستر بهتر و زیباتر جلوه خواهد داشت.

الزمات اجرایی/دوام
در صورتی که ناچارید پوسترهای خود را مرتبا در جایی نصب کنید و آنها را همواره استفاده نمایید، طراحی کنید، بجای استفاده از کاغذ، متریال مقوا یا PVC گزینه مناسبی خواهند بود چراکه دوام و ماندگاری به مراتب بیشتری دارند.

هزینه چاپ
در بیشتر موارد، کاغذ نسبت به مقوا یا PVC ارزان‌تر است. اگر پوسترهای شما در یکجا نصب می‌شود و به طور مداوم به کار برده نمی‌شود، کاغذ به صرفه‌تر خواهد بود و شما می‌توانید با‌‌ همان هزینه‌ی چاپ روی مقوا یا PVCt چندین پوستر کاغذی را نیز چاپ کنید.
اگر این عناصر اصلی چاپ مدنظر گرفته شوند به طور یقین باعث خواهد شد تا افراد بیشتری جذب پو‌ستر شما شوند. اندازه، رزولوشن، محصول تبلیغاتی و پرداخت در سودمندی پوستر تاثیر بسزایی دارند. جدا از این عناصر، عوامل اقتصادی و نوع کاربرد پوستر نیز باید مدنظر گرفته شوند. بخاطر داشته باشید که طراحی پوستر همیشه تنها عامل یادآوری مخاطبان نیست، بلکه  کیفیت کلی آن نیز به همان میزان تاثیرگذار است.

 

 

برچسب ها و کلمات کلیدی: پرداخت-پوستر ، چاپ-پوستر ، رزولیشن-پوستر ، متریال-چاپی


مطالب مرتبط

سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش اول
20 دی 1395

سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش اول

تحریریه همچاپ
سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش اول
20 دی 1395

سایزها، کاغذ‌ها و پرداخت‌های متنوع پوستر‌ها – بخش اول

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

Samandehi
Back To Top