021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | صحافی


فرایندهای صحافی

فرایندهای صحافی

برش و مرتب‌سازی
ممکن است که حین تولید سفارش کاغذها بیش از یکبار برش بخورند.
•    گاهی اوقات کاغذ چاپی آنقدر بزرگ است که لازم است قبل از چاپ، برش بخورد و کوتاه شود.
•    وقتی چند فرم چاپی در یک در یک ورق چاپی کنار هم قرار می‌گیرند، لازم است که برگ‌ها قبل از چاپ برش داده شوند.
•    امکان دارد ورق‌های چاپی برای تطبیق با دستگاه‌های تازنی یا دیگر تجهیزات صحافی برش بخورند.
•    بعد از تازنی و صحافی لازم است که وجه‌های چاپ شده نیز باید برش بخورند. اغلب اوقات کتاب‌ها با دستگاه صحافی سه تیغه‌ای صحافی می‌شوند که سه تیغه‌ی همزمان آن سه طرف صفحات را برش می‌زنند.

برش نوار و تیغ‌زنی معمولا با استفاده از دستگاه برش گیوتینی صورت می‌گیرد. دسته‌ی ورق‌ها روی صفحه‌ی میز دستگاه برش قرار داده می‌شوند و تیغه‌ی فولاد ضدزنگ زاویه‌دارش آنها را در اندازه‌ی دلخواه برش می‌دهد. همه‌ی ورق‌ها اغلب اوقات در دستگاه دسته‌کن کاغذ قرار می‌گیرند و صفحه‌ی مرتعش دستگاه ورق‌هاي كاغذی را روي يكديگر را می‌لرزاند تا لب به لب قرار گيرند.

تازنی   

ورق‌های چاپی بزرگ برای مجلات و کتب لازم است که به صورت فرم‌های چاپی تا بخورند. این روش از یکسری تاهای قائم‌الزاویه استفاده می‌کند که ورق‌ها را در چندبار تا می‌زند. با تازنی یک ورق چهار صفحه ایجاد می‌شود و دو تای قائم‌الزاویه هشت صفحه‌ تولید می‌کند.
دیگر روش‌های تازنی مستلزم تاهای موازی هستند که در آن دو یا چند تا در جهت یکسانی روی ورق ایجاد می‌شود. این نوع تا معمولا روی تراکت یا بروشورها به انجام می‌رسد. بعضی از انواع رایج تا بدین شرح هستند:
•    نیم تا
•    تای آکاردئونی
•    تای دروازه‌ای
•    تای فرانسوی
•    تای نامه‌ای
دو دستگاه متداول تازنی وجود دارد: ماشین تاکن تیغه‌ای که تحت عنوان تاکن قائم‌الزاویه و تاکننده زانوئی معروف هستند. در کل از دستگاه‌های تاکن تیغه‌ای برای ورق‌های سنگین و ضخیم استفاده می‌شود، در حالی که دستگاه‌های تاکن زانویی برای انواع کاغذهای سبک و باریک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
گردآوری و مرتب‌سازی
این فرایندها مستلزم جایگذاری ورق‌ها (تازده) در توالی صحیح هستند. مرتب‌سازی همان دسته‌بندی ورق‌های مجزا در دسته‌های منظم است. بسیاری از چاپگرهای لیزری و دستگاه‌ها فتوکپی دارای عملکرد مرتب‌سازی هم هستند. گردآوری روشی مشابهی بوده ولی در آن از فرم‌های چاپی تاشده استفاده می‌شود. دستگاه‌های مرتب‌سازی بیش از ۳۰ اسلات دارند که فرم‌های چاپی به صورت دستی یا خودکار در دستگاه تغذیه می‌شوند. دستگاه فرم‌های چاپی را به صورت بلوک کتاب درمی‌آورند. این دستگاه‌ها همچنین می‌توانند دارای عملکرد صحافی هم باشند و کارهایی مانند صحافی مفتولی‌دوزی را نیز صورت دهند.

صحافی

روش‌های مختلفی برای صحافی ورق‌ها در کنار یکدیگر وجود دارد. در فهرست ذیل متداول‌ترین روش‌های صحافی را به صورت خلاصه معرفی کرده‌ایم:  
•    صحافی ته‌چسب: صفحات با استفاده از چسب به جلد یا عطف چسبانده می‌شوند. از این روش برای صحافی کتاب‌های جلد کاغذی (شومیزی)، مجلات، دفترچه‌های تلفن و غیره استفاده می‌شود.
•    مفتول‌دوزی زینی: با صحافی مفتول‌دوزی زینی (Saddle-Stitching) صفحات با منگنه‌ از وسط عطف ورق‌های تاشده به هم متصل می‌شوند. روش صحافی مفتولی به طور متداول برای مجلات، روزنامه‌ها، کاتالوگ‌های کوچک و ... استفاده می‌شود ولی تعداد صفحات محدودی را می‌توان با آن صحافی کرد.
•    دوخت از بغل (کناره‌دوزی): کناره‌دوزی Side-stitching)) از صحافی مفتولی نسبت به مفتول‎‌دوزی زینی کمتر رواج دارد. صفحات، موازی با حاشیه صحافی منگنه زده می‌شوند. گزارشات اغلب با این روش صحافی می‌شوند.
•    نخی‌دوزی: در صحافی نخ‌دوزی (Thread sewing) از نخ یا ریسمانی برای دوخت بلوک کتابی استفاده می‌شود. این روش اغلب با چسب مورد استفاده قرار می گیرد. صحافی نخ‌دوزی برای صحافی کتاب جلد گالینگور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از صحافی، جلد کتاب با استفاده از روشی که صحافی با جلد سخت یا صحافی گالینگور نامیده می‌شود بدان متصل می‌شود. مانند صحافی سیمی، دو نوع صحافی دوخت نخی وجود دارد: نخ‎‌دوزی زینی و کناره‌دوزی.
•    صحافی با فنر پلاستیکی: دندانه‌های شانه پلاستیکی به داخل مجموعه‌ای از ورق‌های پانچ شده جاسازی می‌شود. این روش اغلب اوقات برای گزارشات و معرفی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    صحافی فنری: فنری سیمی یا پلاستیکی از میان سوراخ‌های دسته‌ای از ورق‌ها کشیده می‌شود. صحافی فنری برای صحافی دفتر یادداشت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.•    صحافی کلاسوری: مجموعه‌ای از سوراخ‌ها روی دسته‌ای از ورق‌ها ایجاد می‌شوند که بعد از آن به صورت صحافی کلاسوری یا صحافی میله‌ای استاندارد یا سفارشی قرار داده می‌شوند. این روش صحافی برای یادداشت، معرفی، گزارشات مالی، دستورالعمل‌ها یا هر نوع نشریه‌ای که به طور مکرر منتشر می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    صحافی پرسی (Padding): در این نوع صحافی، دسته‌ای کاغذها با استفاده از چسب انعطاف‌پذیری به هم متصل می‌شوند، به طوری که بعدا کاغذها را می‌توان به آسانی از چسب آن جدا کرد و بیرون آورد. دفترچه یادداشت نمونه‌ای از صحافی پرسی پد است.  

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

چک‌لیست طراحی بنرهای وینیل – بخش دوم
10 فروردین 1396

چک‌لیست طراحی بنرهای وینیل – بخش دوم

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی
18 بهمن 1395

آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی

تحریریه همچاپ
مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری
19 بهمن 1395

مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

تحریریه همچاپ
کتاب‌هایی با جلد گالینگور
14 آذر 1395

کتاب‌هایی با جلد گالینگور

تحریریه همچاپ
صحافی جزوه ها
2 آبان 1395

صحافی جزوه ها

تحریریه همچاپ
فرایندهای صحافی
28 دی 1395

فرایندهای صحافی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir