021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | صحافی


مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

 
انتخاب روش‌ صحافی بسته به تعداد صفحات پروژه، نوع سرمایه‌گذاری که می‌خواهید روی دستگاه صحافی انجام دهید و کاربرد محصولی که می‌خواهید صحافی کنید، تفاوت می‌کند. این انتخاب همچنین نرم‌افزار طراحی‌تان را با توجه به حاشیه‌ها و تنظیم فایل انتشاراتی‌ تحت تاثیر قرار خواهد داد. در بیشتر روش‌ها تنها تنظیم حاشیه‌هایی که فضای صحافی را امکان‌پذیر می‌سازند و خزش (Creep) (وقتی تای کتابچه باعث می‌شود که صفحات بیرونی کتابچه کوتاه‌تر از صفحات تاشده اولی باشند) اهمیت دارند. در روش‌های دیگر شما باید اندازه صفحات را متناسب با اطلاعات دفترچه راهنمای دستگاه مطابق سازید.

صحافی مفتول‌زنی زینی
صحافی مفتول‌زنی زینی اساساً با دستگاه مفتول‌زنی بلندی برای دوختن صفحات به هم با سوزن عمودی شکل می‌گیرد که با زینی کردن (یا در وسط افقی کردن) صفحات و تازنی آن صفحات به صورت نیمه برای ایجاد عطف صورت می‌گیرد. تنها یک منگنه‌زن بلند برای این کار لازم است که با حدود 20 دلار می‌توان آن را تهیه کرد و با آن هربار 20 صفحه را صحافی کرد.  انتظار داشته باشید که برای منگنه‌زن‌های بلندی که مقدار صفحات بیشتری را مفتول‌زنی می‌کنند و احتمالا یک تیغه برشگر کاغذ برای همتزار کردن لبه‌های کتابچه‌تان  باعث شوند که هزینه‌ی بیشتری را بپردازید.
نمودار چپ برای کتابچه 8 صفحه‌ای بوده که از 2 صفحه کاغذ چاپی دو رو چاپ‌ شده و با هم تا می‌شوند. اندازه کاغذ بین 17×11 یا 5/8×11 است و چه در محل تا، کاغذها دوخته یا مفتول‌زنی شوند در هر صورت کتابچه 8 صفحه‌ای به وجود می‌آورد.


 
مزایای این نوع صحافی این است که نیازی به فناوری‌های پیشرفته ندارد، تولید آن کم‌هزینه بوده و کتاب‌ها به‌صورت مسطح و صاف می‌ایستند. بهتر است که جلد کتاب‌ها از متریال سبک و گرماژ 30 کیلوگرمی باشد، اگرچه کاغذ کپی رنگی سلفون شده هم مؤثر عمل خواهد کرد. عیب این نوع نشر این است که تعداد صفحات مفتول‌زنی شده آن محدود است. اگرچه بعضی از ماشین‌های مفتول‌زنی می‌توانند بیش از 20 صفحه را صحافی کنند (به خاطر داشته باشید که با 20 صفحه مفتول‌زنی، کتابچه 80 صفحه‌ای صحافی می‌شود)، وقتی در این روش صفحات چندین بار تا شده و صرفاً با منگنه‌ها مرتب نگه‌ داشته می‌شوند، محدودیت صفحات منطقی به نظر می‌رسد.
 
صحافي با فنر پلاستيكي، شانه پلاستیکی و سیمی


 
بعد از صحافی مفتول‌زنی زینی یکی از گران‌ترین روش‌های صحافی، صحافی با فنر پلاستیکی است. در این روش از دستگاه صحافی فنر پلاستیکی استفاده می‌شود که روی کناره صفحه سوراخ‌های مستطیلی کوچکی را سوراخ کرده و بعد با فنر پلاستیکی صفحات به هم متصل می‌شوند. در همین حال، متصدی صحافی صفحات را از یک ‌طرف وارد فنر پلاستیکی باز می‌کند. صفحاتی که صحافی می‌شوند، فنر پلاستیکی برای جلوگیری از افتادن صفحات آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد. جلد مقوایی، پلاستیکی، یا سلفون شده و برای مجلد کردن کتاب‌های آشپزی و دستورالعمل‌ها به کار می‌رود. علاوه بر آن باعث می‌شود تا جلد کتاب مسطح به نظر برسد، صفحاتی که با فنر پلاستیکی به هم متصل شده‌اند می‌تواند به آن اضافه‌ شده یا از آن حذف شود، همان‌طوری که کتاب‌ها با این روش صحافی می‌شود.
ماشین صحافی سبک فنر پلاستیکی از 50 دلار به بالا شروع می‌شود. تفاوت اصلی قیمت این ماشین‌ها به این برمی‌گردد که حفره‌های پانچ به‌صورت دستی یا برقی است و اینکه هربار چه تعداد صفحه ‌یک‌باره پانچ می‌شود. اگر تمایلی به خرید دستگاه صحافی با فنر پلاستیکی ندارید، دفاتر فنی و لوازم‌التحریری‌ها صحافی‌های با فنر پلاستیکی را با قیمت‌های منطقی انجام می‌دهند.
دستگاه‌های صحافی شانه‌ی پلاستیکی یا صحافی فنری قیمت حدود 189 تا 500 دلار دارند و این دستگاه‌ها نیز در طول کناره صفحه می‌توانند سوراخ‌های کوچک بیشتری را ایجاد کرده و در حالی که متصدی صحافی صفحات را با شانه پلاستیکی یا فنر به هم متصل می‌کنند، دستگاه نیز صفحات پروژه را در کنار هم نگه می‌دارد تا متصدی در انتها دو جفت سیم را با سیم‌چین بپیچاند. صحافی فنری برای اسنادی تا یک اینچ مناسب هستند و هرچه این میزان ضخامت بیشتر شود. صحافی فنری با دشواری  بیشتری جا زده می‌شود و صفحات به‌ سختی ورق می‌خورند. صحافی فنری برای کتاب‌هایی که خوابانده می‌شوند، بیشتر مناسب است.
محکم‌تر از صحافی فنری یا شانه‌ی پلاستیکی، صحافی سیمی مدل Wire-O است. در این روش دو سیم حلقوی بعد از اینکه سوراخ‌های مستطیلی شکلی را در صفحات به‌صورت زنجیره‌ای ایجاد کردند پیچانده می‌شوند. در این روش‌ها مانند صحافی با حلقه، کتاب‌ها به‌ صورت مسطح باز می‌شوند. سیم می‌تواند برای مجلدسازی کتاب‌های با جلد مقوایی مورداستفاده قرار گیرد که  در نتیجه، ارائه سخترانی، پایان‌نامه و پروپوزال‌ در سطح بالاتری صورت می‌گیرد.لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

تعریف و نحوه چاپ چهار رنگ
5 آذر 1395

تعریف و نحوه چاپ چهار رنگ

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی
18 بهمن 1395

آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی

تحریریه همچاپ
مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری
19 بهمن 1395

مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

تحریریه همچاپ
کتاب‌هایی با جلد گالینگور
14 آذر 1395

کتاب‌هایی با جلد گالینگور

تحریریه همچاپ
صحافی جزوه ها
2 آبان 1395

صحافی جزوه ها

تحریریه همچاپ
فرایندهای صحافی
28 دی 1395

فرایندهای صحافی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir