021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | صحافی


انواع صحافی ته‌چسب و خصوصیات آنها

انواع صحافی ته‌چسب و خصوصیات آنها

صحافی ته‌چسب چیست؟ صحافی ته‌چسب (Perfect Binding) به معنی استفاده از چسب برای جلد کردن صفحات است. این روش برای صحافی کتاب‌های جلد شومیزی یا جلدکاغذی بکار برده می‌شود، هرچند که اغلب اوقات بروشورها، مجلات، کتاب‌های راهنما، دفترچه‌های تلفن هم به صورت ته‌چسب صحافی می‌شوند. صحافی ته‌چسب به تجهیزات خاصی نیازی ندارد، به طوری که حتی به لحاظ فنی می‌توانید خودتان شخصا با چسب معمولی صفحات و جلد را به هم بچسبانید و به نوعی صحافی ته‌چسب انجام دهید، ولی از آنجایی‌ که اغلب این‌ روش چندان مطمئن نتیجه نمی‌دهد بنابراین توصیه می‌کنیم که صحافی را به متخصصان این فن بسپارید مخصوصاً زمانی که صفحات چاپی‌تان را به صورت دیجیتال تولید نموده‌اید.


اصولا دو نوع صحافی ته‌چسب وجود دارد: صحافی با چسب گرم و صحافی با چسب PUR (پلی اورتان) که چسب سرد هم نامیده می‌شود. البته توجه داشته باشید که هر دو روش صحافی باکیفیت و بادوام هستند.

صحافی با چسب گرم
صحافی چسب گرم (Hot-Melt Glue) مناسب کتاب‌هایی است که پهنای عطف از 3 میلی‌متر شروع شده و و کاغذهای آنها گرماژ بالاتر از 170 گرم دارند. این روش از استات وینیل اتیلن (EVA) برای چسباندن صفحات استفاده می‌کند. صحافی چسب گرم روی کاغذهای روکش نشده و مات و همچنین عطف‌های عاری از مرکب بهتر نتیجه می‌دهد. اگر عطف کتاب زیر لوح چاپی برود که رویش مرکب اضافی مانده باشد، استفاده از چسب گرم به اندازه صحافی با چسب PUR دوام و ماندگاری نخواهد داشت. اگر بودجه کمی دارید چسب گرم بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

صحافی با چسب PUR
در صحافی چسب PUR یا چسب سرد از رزین پلی اورتان استفاده می‌شود که چسب فوق‌العاده قدرتمندی است. در واقع، این چسب چنان قوی و مطمئن است که از آن در ساخت درهای ضد آتش نیز استفاده می‌شود. همچنین وقتی با حرارت‌دهی چسب به‌ صورت مایع درآمد تا برای چسباندن استفاده شود، بعد از اینکه سرد شد دیگر هیچ‌وقت با حرارت به صورت مایع درنمی‌آید. اگر می‌خواهید توضیح علمی آن را بدانید، باید بگوییم که چسب PUR به لحاظ شیمیایی نسبت به رطوبت در کاغذ یا هوای اطراف واکنش نشان می‌دهد و وزن مولکول چسب افزایش می‌یابد و و بدین ترتیب چسبندگی محکمی پیدا می‌کند. به همین دلیل ‌مانند چسب دائمی شناخته می‌شود. چسب سرد سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب گرم بوده و بدون اینکه مشکلی پیدا کند می‌تواند به‌راحتی با انواع مرکب و روکش به کار برود.


چاپخانه‌داران و مشتریان تنها به خاطر استحکام بیشتر چسب سرد از آن استفاده نمی‌کنند بلکه چسب  PURراحت‌تر هم بازیافت می‌شود. چسب PUR به‌راحتی در فرایند بازیافت از الیاف کاغذ جدا شده و از آن زدوده می‌شود. در حالی که بازیافت کاغذ همیشه با چسب گرم میسر نیست و گاهی این نوع چسب مانعی بر سر را یازیافت کاغذ است. اولین باری که چسب  PUR با حرارت به صورت مایع درمی‌آید، این کار در دمای پایین‌تری صورت می‌گیرد. این امر منجر به استفاده کمتر از انرژی الکتریسیته و نتیجتا کاهش تاثیرگذاری بر انتشار دی‌اکسید کربن در محیط‌زیست خواهد شد. به علاوه، دمای پایین نیز باعث می‌شود که فرایند صحافی با آن با ‌راحتی بیشتری در چاپخانه مدیریت شود.
 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

طراحی کارت ویزیت
14 مهر 1395

طراحی کارت ویزیت

تحریریه همچاپ
اشکال چندضلعی ـ بخش اول
15 تیر 1396

اشکال چندضلعی ـ بخش اول

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی
18 بهمن 1395

آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی

تحریریه همچاپ
مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری
19 بهمن 1395

مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

تحریریه همچاپ
کتاب‌هایی با جلد گالینگور
14 آذر 1395

کتاب‌هایی با جلد گالینگور

تحریریه همچاپ
صحافی جزوه ها
2 آبان 1395

صحافی جزوه ها

تحریریه همچاپ
فرایندهای صحافی
28 دی 1395

فرایندهای صحافی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir