021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | صحافی


فرایند کاری صحافی ته‌چسب سرد و گرم

فرایند کاری صحافی ته‌چسب سرد و گرم


اینکه صحافی ته‌چسب چگونه عمل می‌کند به این بستگی دارد که مراد ما از صحافی ته‌چسب کدام یک از انواع چسب گرم یا چسب سرد باشد. هرچند که اصول اولیه‌ی یکسانی در صحافی با چسب گرم و صحافی با چسب PUR وجود دارد، اما هر کدام از دو روش صحافی سرد و گرم از فرایند کاری متفاوتی بهره می‌برند که این امر موضوع مقاله‌ی ما شده است.
مرحله اول: لبه‌ی صحافی (عطف) را چنان بسایید که سطح آن صاف و مسطح شود. بعد عطف را با لایه یا لایه‌هایی از چسب گرم روکش می‌کنند تا صفحات در کنار هم محکم شوند.
مرحله دوم: با چسب گرم مناسب جلد را به عطف بچسبانید. ما این مرحله را با استفاده از دستگاه صحافی مدل KB2000s از برند Morgana انجام می‌دهیم.
دستگاه صحافی Morgana KB2000s برای صحافی چسب گرم یکی از بهترین گزینه‌های صنعت چاپ محسوب می‌شود. استفاده می کنیم که یکی از بهترین وسایل صحافی صنعت چاپ است. این دستگاه یک صحاف تک کاغذگیر است که تنها با چسب گرم کار می‌کند. کاغذگیر آن در یک دور، عطف را آماده و جلد کرده و سپس جلد را می‌کوبد تا صاف شود و سریع‌تر از دیگر ماشین‌های صحافی گتاب را بیرون می‌دهد. نوک جلد را آماده کرده و این نوع روش صحافی نسبت به دیگر روش های صحافی با تک فشاری به انجام می رسد. با این روش می‌توان  320 کتاب در هر ساعت صحافی نمود.

مشخصات:
320 کتاب در ساعت
حداکثر اندازه کتاب: عرض نامحدودx310 میلی متر
حداقل اندازه کتاب: 55×85 میلی متر
حداکثر ضخامت عطف: 60 میلی متر
بزرگ‌ترین مشکل صحافی صفحاتی که به صورت دیجیتالی چاپ شده‌اند این است که ماشین‌های چاپ مبتنی بر تونر ورق را لایه‌ی بسیار نازک ولی انعطاف‌پذیری از روغن فیوزر می‌پوشاند که برای حفظ تونر با جداسازی همه‌ی دیگر مواد از جمله چسب این کار را انجام می‌دهد. دستگاه صحافی Morgana KB2000s عملکرد هوشمندانه‌ای دارد که می‌تواند از عهده‌ی آن برآید. این دستگاه از تیغه‌ی برش نیز می‌تواند استفاده کند که در عطف کتاب برشی ایجاد کرده تا چسب بتواند عمیق‌تر نفوذ کرده و چسبندگی قوی‌تری ایجاد کند. این دستگاه با تیغه‌ی خود ردیفی از برش‌های تکی در فاصله‌ی 2 تا 3 میلی متری ایجاد می‌کند تا چسب را از شکاف آنها به داخل عطف و جلد نفوذ دهد.

روش
کتاب توسط کاغذگیر گرفته شده و روی عطف آماده‌ای قرار داده می‌شود تا عطف آن برای نفوذ چسب برش بخورد. در این زمان، حدود 10% از پهنای اصلی عطف باز می‌شود تا چسب به داخل آن راه یابد. کتاب از سه نورد عبور می‌کند: در نورد اولی چسب به عطف زده می‌شود؛ نورد دومی روکش نازکی روی آن می‌کشد و نورد سومی از تیغه‌ای قسمت های اضافی را تراش می‌دهد و دور می‌ریزد. حالا کتاب وارد قسمت جلد می‌شود که در آن جلد روی کتاب کشیده می‌شود. دستگاه صحافی KB2000s تیغه ندارد پس باید کتاب را بیرون آورده و در صورت لزوم، با گیوتین (دستگاه برش) آن را برش دهید. در صورت لزوم با دستگاه برش کاغذ، کاغذها را برش دهید. به منظور پیشگیری از بروز ایراد در صحافی، بهترست جلد کتاب را چک و کنترل کنید تا در صورت وجود ایراد، با هزینه‌های اضافی صحافی مجدد مواجه نشوید.

تصویر زیر نمونه‌ای از صحافی چسب گرم را نشان می‌دهد


 
صحافی چسب سرد
چسب PUR از لایه‌ی نازکی از چسب برای صحافی استفاده می‌شود. این فرایند شباهت بسیاری با صحافی چسب گرم دارد. دستگاه صحافی چسب PUR ما نیمه اتوماتیک است. در این صحافی کاغذها و جلد با کاغذگیر گرفته می‌شوند، از بین رولرها عبور داده و چسب زده می‌شوند. چسب را خیلی زود سرد می‌شود ولی اقلام تحت صحافی باید برای اینکه صحافی آن بدرستی انجام شود باید مدتی را داخل گیره باقی بمانند. سابقا در اوایل ابداع چسب سرد، صحافی‌ها و چاپخانه‌ها عادت اشتباهی داشتند و مرتب به چسب PUR سر می‌زدند تا ببینند که چسب آن محکم شده است یا خیر. این کار درست نیست و شما باید حداقل چند ساعت صبر کنید تا چسب محکم شود اما در حالت ایده‌آل باید 24 ساعت صبر کنید تا چسب به حداکثر استحکام خود برسد. شکی نیست که این انتظار برای استحکام چسب PUR به نسبت چسب گرم ارزشش را دارد.
چاپخانه‌هایی حرفه‌ای که خدمات صحافی با چسب PUR را ارائه می‌دهند، به طور میانگین در مدت یک ساعت حدود 60 صحافی را انجام می‌دهند. البته این میزان به نسبت صحافی با چسب گرم (EVA) کمی کندتر انجام می ‌شود، ولی نتایج کار ارزش آن را دارد. به طور کلی صحافی با چسب PUR با چاپ دیجیتال نسبت به دیگر روش‌های چاپی بهتر نتیجه می‌دهد.
 
 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

توانایی های طراحان وب ـ بخش دوم
28 خرداد 1396

توانایی های طراحان وب ـ بخش دوم

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی
18 بهمن 1395

آشنایی با 4 مدل دستگاه‌ صحافی فنری مقرون‌‌بصرفه برای نشر رومیزی

تحریریه همچاپ
مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری
19 بهمن 1395

مزایای صحافی دوخت مفتولی و دوخت فنری

تحریریه همچاپ
کتاب‌هایی با جلد گالینگور
14 آذر 1395

کتاب‌هایی با جلد گالینگور

تحریریه همچاپ
صحافی جزوه ها
2 آبان 1395

صحافی جزوه ها

تحریریه همچاپ
فرایندهای صحافی
28 دی 1395

فرایندهای صحافی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir