021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | عمومی


علت انتخاب تاریخ برگزاری هفته طراحی گرافیک

علت انتخاب تاریخ برگزاری هفته طراحی گرافیک

شاید برای شما یا بسیاری از طراحان گرافیک و علاقه‌مندان آن این سوال مطرح شده باشد که دلیل انتخاب تاریخ 27 آوریل یا همان 7 اردیبهشت به عنوان روز طراحی گرافیک چه می‌تواند باشد. چه واقعا این نکته برای شما سوال شده باشد، چه اینکه حداقل دانستن آن را برایتان جالب باشد، آگاهی از علت انتخاب چنین روزی برای گرافیک مانند میل به آگاهی از ریشه‌‌های هر عامل دیگری قطعا فواید ارزشمندی برای شناخت و فهم شما از مسائل خواهد داشت. با اینکه آگاهی از علت روز گرافیک دامنه‌ی تاثیرگذاری اندکی بر کارکرد طراح دارد ولی اصولا هرچه افراد نسبت به موضوعاتی که با آنها بیشتر سر و کار دارند، شناخت جامع و عمیق‌تر داشته باشند، قطعا در کار خود موفق‌تر عمل خواهند کرد، مخصوصا اینکه هنگام مواجهه با آنها می‌توانند خلاقیت بیشتری از خود بروز دهند، راحت‌تر با سختی‌ها و مشکلات آن کنار بیایند یا راه‌حلی برایشان پیدا کنند.


 

اما چرا این تاریخ برای هفته‌ی گرافیک انتخاب شده است؟ در واقع، تجلیل و گرامیداشت هفته‌ی طراحی گرافیک مختص ایران نیست و این رویداد در همین تاریخ در سطح جهانی (در واقع، اغلب کشورهای بزرگ دنیا) برگزار می‌شود. دلیل انتخاب تاریخ هفته‌ی گرافیک هم به تاریخ تاسیس بزرگ‌ترین نهاد بین‌المللی متولی و حامی طراحان گرافیک حرفه‌ای جهان، یعنی انجمن بین‌المللی اصناف طراحان گرافیک، معروف به ico-D برمی‌گردد؛ به طوری که در 27 آوریل 1963 این انجمن بین‌المللی با تلاش‌ها و پیگیری پیتر نیبون و ویلی دوماجو در لندن، انگلستان تاسیس شد و حالا که 54 سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد، 68 کشور بزرگ دنیا از جمله انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران عضو آن هستند.

تعیین 27 آوریل یا 7 اردیبهشت به عنوان روز جهانی گرافیک از سال 1995 شروع شد و با تصویب این ایده در مجمع عمومی انجمن بین‌المللی، این روز به عنوان روز جهانی طراحی گرافیک در کشورهای عضو ico-D تعیین شد. این نهاد بین‌المللی با تصمیم 26 عضو هیئت مدیره‌ی خود در 2011 نامش را به The International Council of Communication Design تغییر داد تا در عصر رسانه‌های نوین بتواند مرزهای رو به گسترش رشته‌های طراحی گرافیک را پوشش دهد. در 2013، این نهاد همچنین با دعوت از همه‌ی نمایندگان اعضایش، پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و با برگزاری مجمع عمومی در مورد راهبردهای اساسی طراحی گرافیک تصمیم‌گیری نمود.

راهبرد ico-D بیانگر فروپاشی فزاینده‌ی مرزهای میان رشته‌ها است چراکه فناوری‌ها و رسانه‌های نوین موجب شکل‌گیری تقاضاهای چندوجهی از طراحان گرافیک حرفه‌ای شده است. همچنین طراحان گرافیک حرفه‌ای به میزان فزاینده‌ای جذب مجموعه‌های پیچیده و جهانی شده‌ای می‌شوند که آنها را ملزم می‌دارد در خارج از محدوده‌ی کاری خود دست به تحقیقات و پژوهش بزنند تا به منظور جلب‌ توجه و اذهان مردم به اهداف موردنظر خود بتوانند با بکارگیری شیوه‌های کارامد و موثر، مفاهیم و راه‌حل‌های کاملا جدیدی را وارد عرصه‌ی کار خود نمایند.

روز طراحی گرافیک (۷ اردیبهشت ۱۳۹۶) بهانه‌ای برای تجلیل و بزرگداشت هنر طراحی گرافیک و آثار طراحان حرفه‌ای کشورمان شده است. انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران که متولی طراحی گرافیک در کشورمان است، هرساله به مناسبت این روز برنامه‌های متنوع و ارزشمندی از 7 تا 14 اردیبهشت تحت عنوان «هفته طراحی گرافیک» برگزار می‌کند که از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان به برگزاری جشن روز گرافیک، مسابقات، تجلیل از شخصیت‌های تاثیرگذار، نمایش آثار برتر گرافیکی ایرانی و خارجی، سخنرانی اساتید و بزرگان، همایش‌های پژوهشی، دوره‌های آموزشی تخصصی، عرضه کتاب‌ها و نشریات و غیره اشاره نمود. اهمیت و ارزش فعالیت‌های انجمن صنفی گرافیک چنان است که طراحان گرافیک و علاقه‌مندان آن برای کسب اطلاعات از برنامه‌های این هفته به اخبار و اطلاع‌رسانی‌های این نهاد رجوع می‌کنند.

در پایان باید گفت، دلیل انتخاب تاریخ روز گرافیک شناخت بهتری به افراد در مورد شکل‌گیری نهادهای صنفی طراحان گرافیک ارائه می‌دهد. به‌ علاوه قطعا از هر طراح گرافیک انتظار می‌رود که نکات و دانستنی‌های مربوط به حوزه‌ی کاری خود را بداند چراکه این امر هم گویای میزان دانش عمومی آنها از حرفه‌ی خود است و هم گاهی اطلاع از چنین نکاتی می‌تواند برای کارها یا خود آنها مفید واقع شوند.

 

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

سلفون در جایگاه کامل خدمات تکمیلی
18 بهمن 1395

سلفون در جایگاه کامل خدمات تکمیلی

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


دانلود مجموعه آیکون ها
2 آبان 1395

دانلود مجموعه آیکون ها

تحریریه همچاپ
شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک
20 آبان 1395

شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک

تحریریه همچاپ
طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک
19 دی 1395

طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک

تحریریه همچاپ
سایزهای استاندارد چاپ پوستر
2 اردیبهشت 1396

سایزهای استاندارد چاپ پوستر

تحریریه همچاپ
سه مرحله‌ در طراحی استیکر
6 آبان 1395

سه مرحله‌ در طراحی استیکر

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir