021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | تازه های همچاپ


فعالیت‌های هفته‌ طراحی گرافیک

فعالیت‌های هفته‌ طراحی گرافیک

"همچاپ در طول هفته گرافیک نیز به عنوان اسپانسر در روز افتتاحیه خانه هنرمندان ایران برای اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های خود و همکاری مشترک با انجمن صنفی حضور مستمر خواهد داشت."

در آستانه‌ی برگزاری هفته‌ی طراحی گرافیک (۱۴-۷ اردیبهشت) قرار داریم و از آنجا که نه تنها همواره پیوند دیرینه‌ای میان طراحی گرافیک و چاپ وجود داشته است، بلکه از این رو که همچاپ و انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران مصمم به توسعه‌ی همکاری‌های متقابلی‌ در زمینه‌های مختلف هستند، طبیعی است که این هفته از جهات مختلف برای صنعت چاپ و خصوصا همچاپ ارزش و جایگاه قابل‌ اعتنایی دارد. به علاوه، همچاپ در طول هفته گرافیک نیز به عنوان اسپانسر در روز افتتاحیه خانه هنرمندان ایران برای اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های خود و همکاری مشترک با انجمن صنفی حضور مستمر خواهد داشت.

به پیروی از روز جهانی گرافیک که در 27 آوریل برگزار می‌شود، در روز گرافیک جامعه‌ی طراحان ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا نه فقط روز طراحی گرافیک را جشن می‌گیرد بلکه هرساله به مناسبت این روز برنامه‌های متنوع و ارزشمندی تحت عنوان «هفته طراحی گرافیک» برگزار می‌کند که از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان به برگزاری جشن روز گرافیک، مسابقات، تجلیل از شخصیت‌های تاثیرگذار، نمایش آثار برتر گرافیکی ایرانی و خارجی، سخنرانی اساتید و بزرگان، همایش‌های پژوهشی، دوره‌های آموزشی تخصصی، عرضه کتاب‌ها و نشریات و غیره اشاره نمود.

برنامه‌های «هفته طراحی گرافیک» عملا از 8 اردیبهشت شروع می‌شود، به طوری که در این روز مراسم افتتاحیه به مناسبت تقارن روز جهانی گرافیک و تئاتر در خانه‌ی هنرمندان ایران (واقع در خیابان ایرانشهر) همراه با رونمایی از «نمایشگاه گرافیک تئاتر ایران» در ساعت 17 جمعه برگزار می‌شود. در افتتاحیه انجمن صنفی همچنین گردهمایی سالانه انجمن برگزار خواهد شد و به اعضا و طراحان گرافیک کارت عضویت اهدا خواهد شد.

انجمن صنفی به منظور اعلام برنامه‌ی هفته‌ گرافیک، 27 اردیبهشت در دفتر خود نشست رسانه‌ای را برگزار نمود که طی آن محمد ابراهیم حقیقی، رئیس هیئت مدیره انجمن به شرح این برنامه‌ها پرداخت. حقیقی اظهار داشت که به علت تقارن هفته گرافیک و هفته تئاتر، سال‌ها قصد اجرای برنامه‌ی مشترک روز جهانی گرافیک و تئاتر وجود داشته است، اما امسال این فرصت برای برنامه‌ی مشترک فراهم شد. این برنامه دارای سه بخش است که در بخش اول، آثار گرافیک تاریخ تئاتر ایران در خانه‌ی هنرمندان ایران نمایش داده می‌شود که به آثار اجرایی پنج تن از بزرگان تئاتر ایران می‌پردازد.

در واقع، انجمن صنفی اعتقاد دارد آثار اجرایی کارگردانان بزرگی چون هما روستا، حمید سمندریان، داوود رشیدی، جعفر والی و رکن‌الدین خسروآبادی در تئاتر دارای گرافیک تفکر بوده و در طراحی بسیار حرفه‌ای عمل می‌کردند، در نتیجه این بزرگان بهترین گزینه برای نمایش پیوند میان تئاتر و گرافیک محسوب می‌شوند. بخش دوم برنامه مشترک به تالار سنگلج برمی‌گردد که سالن تاریخی آن شاهد پوسترهای بسیاری است که در موزه گرافیک ایران هم نگهداری می‎شوند و البته در هفته گرافیک هم نمایش داده خواهند شد. بخش سوم این برنامه راجع پوسترهای جشنواره فجر است تا به این ترتیب در هفته تئاتر و گرافیک مروری به ارتباط این دو هنر از مشروطیت تا امروز داشته باشیم.

دومین برنامه‌ی هفته گرافیک، افتتاحیه نمایشگاه پوسترهای «انسان، سودمندی، زمین» در مرکز فرهنگی ایوان انتظار (میدان ولیعصر) و پنج ایستگاه متروی تهران است که چهارشنبه، 13 اردیبهشت در ساعت 16 برگزار می‌شود. انجمن صنفی گرافیک با همکاری شرکت بهره‌برداری متروی تهران در میانه‌ی فروردین‌ماه فراخوانی برای طراحی پوستر با موضوع مذکور اعلام کرد تا از میان آثار ارسالی، 200 پوستر منتخب را در نمایشگاه هفته گرافیک به نمایش درآورد و همچنین آنها را با چاپ کتاب منتشر نماید. همان طور که از موضوع نمایشگاه «انسان، سودمندی، زمین» مراد می‌شود، این پوسترها با ایده‌ی ایجاد توازنی میان حفظ و احیای محیط‌زیست با فعالیت اقتصادی انسان ارائه می‌شوند و تلاش انجمن صنفی این بوده که بازشناخت و تاکیدی بر روحیه تعهد و مسئولیت‌باوری فعالیت‌های طراحان گرافیک را ارتقا و اعتلا ببخشد.

و اما اختتامیه‌ هفته گرافیک ساعت 17 روز جمعه، 15 اردیبهشت در محل موزه‌ی گرافیک ایران (خیابان توحید، محوطه‌ی شمالی پارک پلیس) برگزار می‌شود. قرار است در این روز كتابي از مقالات پژوهشي با عنوان «نشان ارديبهشت ٩٥» هم رونمايي شود. البته هفته گرافیک در شهرهای مختلف شاهد برنامه‌های خاص دیگری نیز خواهد بود که با تلاش‌های انجمن طراحان گرافیک شهرها، دانشگاه‌ها، مراکز دولتی و غیره برگزار خواهند شد. به عنوان مثال؛ در شهر رشت سازمان جهاد دانشگاهی در هفته گرافیک قصد برگزاری نمایشگاه، غرفه‌های تولید و اشتغال و کارگاه‌های تخصصی با حضور اساتید برجسته نمایشگاهی دارد با عنوان «بانو» از 7 تا 12 اردیبهشت با رویکرد شخصیت‌سازی دختر برگزار نماید.

روز طراحی گرافیک فرصتی برای تجلیل و بزرگداشت هنر طراحی گرافیک و آثار طراحان حرفه‌ای کشورمان است. انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران که متولی طراحی گرافیک کشورمان است،

 

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

معرفی برند در شبکه اجتماعی
12 دی 1395

معرفی برند در شبکه اجتماعی

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir