021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | عمومی


طراحی ساده ـ بخش اول

طراحی ساده ـ بخش اول

طراحی ساده ـ بخش اول

آیا دوران طراحی ساده منقضی شده است؟ البته که این چنین نیست. هنوزهم طراحی ساده کاربرد دارد. این نوع طراحی دیگر حساسیت گذشته را ندارد و بیشتر برای مشتریان به کار می رود.

این نوع روش طراحی در روزهای ابتدایی خود فاقد عناصر مهم طراحی مانند سایه ها، تغییر کیفیت، یا عناصر واقعی با بافت بود. حالا دوباره این عناصر مهم شده اند، ولی زمانی که در کنار طراحی ساده قرار می گیرند می توانند وب سایت ساده ای را بوجود آورند که ساده بوده و براحتی می توان از آن استفاده کرد. این نوع روش طراحی بهترین روش طراحی است که تابحال طراحان از آن استفاده کرده اند.

در این مقاله این روش طراحی را بررسی می کنیم.

طراحی ساده

طراحی ساده جواب قاطعی به همه واقعیات است و اغلب اوقات درست هم عمل نمی کند، عناصر سه بعدی و بافت ها در ابتدای دهه 2010 به کارگرفته می شوند. شرکت اپل شرکتی بود که توانست بخشی از طراحی بر مبنای واقعیت را مطرح کرد، بخاطراینکه آیکون ها و فروشگاه آنلاین نرم افزارهای کاربردی در دستگاه های آن به کار رفته بود، سرانجام شرکت بعد از اینکه روش کار براساس واقعیت خوب پیش نرفته بود، به روش طراحی ساده متمرکز شد.

طراحی ساده، روش طراحی است که در آن خطوط 2 بعدی وجود دارد و نحوه استفاده از خطوط کاملا راحت و آسان است. در طراحی ساده از رنگ های پیکسلی و مکان نمایی عناصر استفاده می شود، بجای اینکه فقط از تصاویر استفاده کنیم.به طور معمول، در صفحه اول یک وب سایت که با طراحی ساده طراحی شده فقط از تک عکس یا تصویری استفاده می شود.

البته طراحی ساده همیشه همانطوری نیست که در قدیم معمول بود. بعضی از کاربران متوجه شده اند که سبک های منسوخ آنگونه نیستند که بتوانند با این سبک ها طرحی را کامل کنند. ولی، در کل همه طراحان این چنین طراحی را دوست دارند. طراحی ساده شاید یکی از بزرگترین و بهترین روش های طراحی بصری در طول چند دهه قبل است بخاطر اینکه زنده بود و با عناصر ترکیب شده است.  

اصول طراحی

برای اینکه متوجه شویم که چرا طراحی ساده خیلی سریع تغییر کرد، لازم است که به اصول طراحی نگاهی داشته باشیم، می توانید با زبان بصری گوگل، نتایج و نرم افزارهای کاربردی این روش طراحی را متوجه شوید.

اصول طراحی بهترین قسمت طراحی بوده و بعد از آن ابعادی است که این روش طراحی را قدرتمند نشان می دهد. مهم ترین مفهومی که در این روش طراحی بدان توجه می شود ترکیب دنیای دیجیتال با واقعیت با استفاده از افکت ها و حرکت است.

در این روش طراحی، ایجاد سایه برای عناصر طراحی است طوری که سایه زنی باعث می شود تا عناصر زمخت، دیگر خشن به نظر نرسند.

روش طراحی همیشه در حال دگرگونی و متحول شدن است و این روش توسط گوگل ایجاد شده و مفاهیم آن کاملا" مشخص شده است. در این نوع روش، خواست های کاربران و روند کار خیلی مهم است. از آنجایی که اصول طراحی خیلی مهم است به همین دلیل این روش خیلی سریع تر متحول می شود.

روش طراحی نسخه 2  

این چنین روش طراحی همانند روش اولیه است. از آنجایی که بهترین روش طراحی با رابط های کاربری بهم می آمیزد بنابراین می توان وب سایت های زیبا و کارایی را طراحی کرد. این روش طراحی ؛ کاملا" سازگار بوده و در آن می توان از همه نوع عناصری استفاده کرد. برخلاف وب سایت هایی که ساده طراحی شده اند، روش طراحی نسخه 2 عناصری ساده دارد که شرایط تغییرناپذیری دارند و به همین دلیل کاربرپسند است.

این روش طراحی برای اولین بار توسط رایان آلن طراحی شد و خود سیرتکاملی روش اولی است. زمانی که اصول طراحی ساده 1 که بسیار مورد توجه قرار گرفته بود منقضی شد، نسخه 2 شایع شد، که نسخه تکملی روش طراحی اول بود. طراحی ساده همان است ولی به تدریج پیشرفت می کند.

در روش طراحی نسخه 2 طراحان می توانند قوانین را نقض کنند و با روش های دیگری جذابیت های بصری ایجاد می کنند

در این روش عناصر زیر مهم جلوه می کنند.

  • عناصر مهم
  • تغییر کیفیت
  • ته رنگ و رنگ های مختلف
  • سایه عناصر طراحی
  • پالت های رنگی

روش طراحی نسخه 2 زنده بوده و با رابط های کاربری کاملا منطبق است. عکس و ویدیو مهم ترین بخش این روش طراحی است. بسیاری از طراحان اولیه روش طراحی ساده بعدها از عناصر بصری استفاده نکردند.

 

 

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

جرج لویس و سائول باس
17 اردیبهشت 1396

جرج لویس و سائول باس

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


دانلود مجموعه آیکون ها
2 آبان 1395

دانلود مجموعه آیکون ها

تحریریه همچاپ
شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک
20 آبان 1395

شش منبع رایگان عالی برای طراحان گرافیک

تحریریه همچاپ
سه مرحله‌ در طراحی استیکر
6 آبان 1395

سه مرحله‌ در طراحی استیکر

تحریریه همچاپ
طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک
19 دی 1395

طراحی اتیکت‌های آویزان پوشاک

تحریریه همچاپ
راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد
20 آبان 1395

راهنمای ایجاد سایه‌های خاکستری گرم و سرد

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir