021-88323299
service[at}hamchap.ir
همچاپ

| وبلاگ | دنیای چاپ


داده‌هایی برای چاپ مقرون به صرفه

داده‌هایی برای چاپ مقرون به صرفه

در این مقاله و مقالات بعدی همچاپ، نگاهی به فرآیندهای چاپی خواهیم داشت تا با ارائه اطلاعات کافی، انتخاب خواننده مطالب را ساده‌تر کنیم. در این مقاله، تعیین نوع چاپ – بین افست یا دیجیتال – را مطرح می‌کنیم و موارد موثر در انتخاب نوع و اندازه چاپ را بررسی خواهیم کرد.
انجام یک کار چاپی  با صرفه نیاز  به آگاهی از مراحل گوناگونی دارد که با دانستن  شیوه های مختلف  سند، نحوه ی کار ماشین چاپ، ابعاد کاغذهای موجود در بازار، مراحل تکمیلی پس از چاپ،  صحافی،... و هماهنگی  با کنندگان کار دارد. در صورتی که عوامل موثر در محاسبه قیمت چاپ مشخص شود، می‌توان تصمیم گرفت که نوع چاپ و خدمات تکمیلی مورد نظر را از چه دست باید انتخاب کرد.
 کاغذ، اصلی‌ترین ماده مصرفی است که روی هزینه‌های  یک کار چاپی اثر می گذارد.  بنابراین مهمترین موضوع در چاپ به‌صرفه و اقتصادی، کاهش مصرف کاغذ در فرآیند چاپ است. گاهی کاغذ مصرفی  برای انجام  یک پروژه چاپی از نوع بسیار مرغوب و گران قیمت است. بنابراین بایستی از مصرف بی مورد هر برگ آن جلوگیری گردد. مثلاً  برای تنظیم ماشین چاپ از کاغذ ارزان قیمت تری استفاده کرد و بعد از تنظیم  با کاغذ اصلی، چاپ کرد. البته این کار را بسیاری از چاپخانه ها به طور اتوماتیک انجام می دهند.
در انجام  یک پروژه چاپی عمده هزینه ها شامل فیلم/ زینک/ چاپ/ پوشش و  صحافی می شود.
 برخی هزینه ها در تیراژهای مختلف قابل اغماض است. در اینجا  یک پروژه چاپی  را از نظر تیراژ  به سه دسته تقسیم می کنیم:
1- کارهای کم تیراژ: معمولاً تیراژ این نوع کار از 5000 کمتر و اغلب بین 1000 تا 3000 می باشد. اغلب کارها در این تیراژ چاپ می شود.
2-  کارهای تیراژ متوسط: تیراژهای بین 5000 تا 10000
3- کارهای تیراژ  بالا: تیراژ های  بالای 10000 عدد، این تیراژ  را معمولاً  شرکت های تولیدی برای بسته بندی محصولات خود، سفارش می دهند.
 در انجام پروژه های چاپی  با تیراژای مختلف اهمیت برخی از هزینه ها کمتر و برخی بیشتر می شود. مثلاً در کارهای پر تیراژ هزینه های فیلم و زینک قابل اغماض است و بیشترین هزینه را کاغذ مصرفی دارد. در حالی که در کارهای کم تیراژ بیشترین هزینه را خصوصاً اگر کار چهار رنگ باشد، فیلم و زینک و چاپ دارد و هزینه کاغذ مصرفی در مراحل بعدی قرار می گیرد.
در ادامه چند نکته  را خاطر نشان می کنیم:
•     انتخاب اندازه ماشین چاپ
اصولاً در تیراژهای  بالا با صرفه تر آن است که کار مورد نظر روی ماشین های بزرگ چاپ شود مگر این که مشکل خاصی باعث شود که ابعاد کار کوچکتر بسته شود.
چنانچه تیراژ کار بسیار  بالا باشد مثلاً 000/400 عدد به بالا،  بهتر است که طرح مورد نظر در اندازه های بزرگ ماشین چاپ، تکثیر شود.  با توجه به این که هزینه چاپ و خدمات جانبی چاپ همچون تیغ زنی و .... بر اساس دور ماشین حساب می شود و دو برابر شدن ابعاد چاپ باعث دو برابر شدن هزینه های چاپی و خدمات جانبی نمی شود در مجموع کار با صرفه تر خواهد بود.
تنها مشکل و محدودیتی که وجود خواهد دات دقت بالایی است که ممکن است از یک طرح کوچک در چاپ انتظار داشته باشیم. یعنی چنانچه طرح ما کوچک  باشد بهتر است که ابعاد چاپ زیاد از حد بزرگ نشود چرا که با تمامی کنترل ها و دقت های لازم امکان جابجایی در رنگها وجود خواهد داشت.
چنانچه تیراژ کار پائین باشد بهتر است کار روی ماشینهای کوچک چاپ بسته شود. در این مورد به این مسئله دقت کنید که هزینه چاپ حداقل  5000 دور خواهد بود.
•     انتخاب اندازه سند مناسب
می بایست  با محاسبه دقیق،  طرح را به گونه ای در سند قرار داد که حداقل پرت کاغذ را داشته باشیم. این مسئله در تیراژهای  بالا بسیار حایز اهمیت است.
•     انتخاب شیوه مناسب قرار گیری کار در سند
درست بستن سند و استفاده بهینه از کاغذ و در نظر گرفتن مسایل اقتصادی،  به تجربه و آگاهی  شما از مسایل  فنی بسیار از قبیل اندازه مفید چاپ، محاسبه لب پنجه و ... بستگی دارد  با اشراف به تمامی مراحل چاپ می توانید سند مورد نظرتان را به گونه ای آماده سازید که بهترین  و اقتصادی ترین حالت ایجاد شود. گاهی بستن  سند به گونه ای متفاوت از هدر رفتن میلیونها تومان جلوگیری می کند.  بنابراین دقت در صحیح بستن  سند خصوصاً در تیراژهای بالا اهمیت بسیار دارد.
 همچنین اگر اندازه  طرح مورد نظر به شما اجازه  می دهد، می توانید کار را نشان به نشان  یا سکه ای  روی یک زینک ببندید. این کار باعث کاهش تعداد زینک و هزینه چاپ و خدمات جانبی خواهد شد و شیوه مناسبی  برای صرفه جویی است.
•     استفاده از خروجی مناسب
چنانچه  طرح شما به طور کامل اندازه  زینک چاپی  با احتساب اندازه لب  پنجه کاغذ است و تمام صفحه را پوشانده، مثلاً  به اندازه 34×50 یا 49×70  یا 100×69 ( با احتساب  لب  پنجه کاغذ)، بهتر است که به جای تهیه فیلم و بعد زینک از پلیت ستر استفاده شود. یعنی مرحله فیلم حذف شود و توسط دستگاه پلیت ستر از طرح خود زینک تهیه کنید. البته زینک های پلیت ستر گرانتر است اما وقتی کار شما در  صفحه پر باشد، از تهیه فیلم و زینک  با صرفه تر در خواهد آمد.
 اما چنانچه  طرح شما کوچک است و فقط  بخشی از زینک را می پوشاند تهیه زینک توسط پلیت ستر پیشنهاد نمی شود، چرا که گرانتر خواهد بود.

 لینک به کانال تلگرام

مطالب مرتبط

چاپ، از دیروز تا امروز
28 مرداد 1396

چاپ، از دیروز تا امروز

تحریریه همچاپ
بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین
26 آذر 1396

بایدها و نبایدهای چاپ آنلاین

تحریریه همچاپ

به دنبال چه موضوعی هستید؟

اصول چاپ

پربازدیدترین مطالب


آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی
19 مهر 1395

آموزش طراحی کارت تبریک در هر مناسبتی

تحریریه همچاپ
رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت
19 آبان 1395

رزولوشن مناسب متن برای چاپ باکیفیت

تحریریه همچاپ
چالش انطباق رنگ در چاپ
11 آبان 1395

چالش انطباق رنگ در چاپ

تحریریه همچاپ
نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ
11 آبان 1395

نکات مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ

تحریریه همچاپ
در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی
11 آبان 1395

در جستجوی خدمات جامع طراحی، چاپ و ارسال پستی

تحریریه همچاپ
enamad
کانال تلگرام همچاپ
Hamchap.ir
Hamchap.ir